با حضور محمدرضا سنگری رئیس اندیشکده ادبیات پایداری حوزه هنری؛
آیین رونمایی از کتاب «آب پرتقال در کربلای ۵» برگزار شد

04:010

کتاب «آب پرتقال در کربلای ۵»، ۱۳۵ خرده‌روایت کرونایی از مدافعان سلامت با حضور مسئولان دانشگاه و بیمارستان بقیة‌الله الاعظم (عج)، مسئولان حوزه هنری انقلاب اسلامی، خانواده‌های شهدای مدافع سلامت، راویان کتاب، اصحاب رسانه و جمعی از فعالان مدافع سلامت در بیمارستان بقیةالله‌‏ الاعظم (عج) رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در ابتدای مراسم دکتر بهزاد عین‌الهی و چند تن از پرستاران مدافع سلامت که از راویان کتاب نیز هستند، به بیان خاطراتی از دوران فعالیت خود در دوره همه‌گیری کرونا پرداختند. همه بر این نکته تأکید داشتند که با وجود فشار سنگین کاری و از دست دادن همکاران خود، چطور فداکارانه در محل کار حاضر می‌شدند و مسئولانه به ارائه خدمات می‌پرداختند.

در ادامه محمدرضا سنگری رئیس اندیشکده ادبیات پایداری حوزه هنری ضمن تقدیر از تلاش مجاهدانه مدافعان سلامت و تأکید بر نگارش ارزش‌های عظیم دوران مقابله با کرونا، گفت: این خاطرات و دستاوردها باید نگاشته شود تا در آینده واژگونه به جامعه منتقل نشود؛ در بحث مقابله با کرونا علاوه بر اینکه تعالی معنوی اتفاق افتاد، همزمان به رشد علمی نیز دست یافتیم و این باعث شد تا ظرفیت‌های مقابله با این بیماری نیز بالا رود.

وی با بیان اینکه عاشورا و کربلا، دفاع مقدس و مدافعان سلامت سه وجه از تلاش‌هایی هستند که باید در پاسداشت آن‌ها تلاش بسیاری انجام داد، تصریح کرد: دستاورد‌های فکری و علمی که در مسئله مقابله با کرونا داشتیم باید منتشر شود؛ این‌ها در حالی باید صورت گیرد که بدانیم وقتی این بیماری شیوع یافت با کرونا هراسی‌های بسیاری مواجه شدیم.

سنگری در ادامه با اشاره به اینکه الان ترس‌های اولیه را در مقابله با این بیماری نداریم، بیان داشت: بعضی از مدافعان سلامت غریبانه شهید و تشییع شدند و علاوه بر این دوری از خانواده، داغداری کادر درمان، تشییع در غربت، از جمله مواردی است که بین کادر درمان طی مدت فراگیری کرونا وجود دارد.

سردار «ابراهیم متولیان» جانشین فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله‌الاعظم نیز در آیین رونمایی از کتاب «آب پرتقال در کربلای ۵»، گفت: ما ایرانی‌ها مشکلی که داریم‌ این است که علی‌رغم آن که در رابطه با رویدادها و حوادث عملکرد خوبی داریم، اما در جمع‌آوری اسناد و مستندنگاری خوب عمل نمی‌کنیم. کرونا وقتی وارد شد همه با مشکل مواجه شدند، ولی با فعالیت‌های جهادگرانه کادر درمان توانستیم تلاش‌های بسیاری را برای مقابله با کرونا انجام دهیم. به عنوان مثال در این بیمارستان یک نفر هم‌ از کادر درمان، میدان مبارزه با کرونا و درمان بیماران کرونایی را خالی نکرد؛ موضوعی که در برخی از مراکز‌ درمانی با آن‌ مواجه بودیم.

وی ادامه داد: وقتی به مجموع اقدامات انجام‌ شده از زمان فراگیری کرونا در جهان تاکنون را مرور می‌کنیم، متوجه می‌شویم که شیوع کرونا را نمی‌توان حمله بیولوژیک دانست. به‌ عبارت دیگر اینکه کرونا حمله بیولوژیک و ساخت انسان است را قبول ندارم؛ زیرا اگر‌ بود شاهد غافل‌گیری در مواجه با این بیماری در دیگر‌ کشورها نبودیم و برای در اختیار داشتن ماسک، محموله‌های یکدیگر را سرقت نمی‌کردند.

در ادامه مهدی عجم با ارائه توضیحاتی در مورد چگونگی تألیف کتاب تأکید کرد: جمع‌آوری و پیاده‌سازی ۱۳۵ خرده‌روایت کرونایی به مدت ۱۰ ماه صورت گرفته است. در میانه کار و پیاده کردن مصاحبه‌ها متوجه شدم یکی از این شخصیت‌هایی که مصاحبه گرفتم و صحبت کردند در لیست من نیستند. بعدها به کمک همکاران فهمیدیم که این صدای شهیدی است که کلمات عرفانی بسیار عمیقی را گفته بود و بخشی از کتاب مزین به خاطرات ایشان شد.

عجم در ادامه تصریح کرد: برای تألیف این اثر، ساعت‌‏ها درباره خاطرات و روایت‌‏های شماری از کادر درمانی بیمارستان بقیةالله‌‏الاعظم گفت‏‌وگو کردم؛ پزشکان و پرستاران عزیز فعال در صف اول مبارزه با ویروس منحوس کرونا که قریب یک سال و اندی هم‏دوش بسیاری از مراکز درمانی کشور، شب و روز، در جهادی مقدس، مشغول خدمت‌‏اند و این دفتر، فقط بخش کوچکی و نمی ‏از دریای ایثار و جهاد آن‏هاست. اگر روزگاری جهاد، پشت خاکریزها و در سنگرها بود، امروز در بخش‌‏های درمانی و با دارو و درمان که نه، با دل و جان است؛ جهادی درست مانند دفاع مقدس هشت ‏ساله‌‏مان؛ جهادی که کماکان ادامه دارد.

وی با اشاره به زحمات سایر اقشار مدافع سلامت، گفت: به‏ جز پزشکان و پرستاران، سایر اقشار شریف، مانند نیروهای بخش‌‏های تشخیصی سی‏تی‌‏اسکن، رادیولوژی، آزمایشگاه و همچنین عزیزان خدمات و نیروهای انتظامات بسیاری از مراکز درمانی، مجاهدانه در این مسیر تلاش کردند که جای خاطرات و روایت‏‌هایشان در این کتاب خالی است و اگر خدا بخواهد به زحمات و ایثار این عزیزان هم خواهیم پرداخت.

در پایان مراسم، فرزندان دو تن از شهدای مدافع سلامت که در دوران کرونا، جان خود را برای دفاع از سلامت مردم تقدیم کردند، کتاب «آب پرتقال در کربلای ۵» را رونمایی کردند و جمعی از میهمانان حاضر با کتاب عکس یادگاری گرفتند.

عکس: محسن سیدی

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند