با حضور جمعی از مدیران و فعالان تاریخ شفاهی؛
آیین تکریم و معارفه مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری استانها برگزار شد

05:280

مراسم تکریم محمد قاسمی پور و معارفه محمد مهدی رحیمی مسئول جدید دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری (رئیس اداره تاریخ شفاهی) معاونت راهبری استانها با حضور رئیس حوزه هنری، معاون راهبری استانها، مدیران ستادی و جمعی از مسئولان ومحققان دفاتر پایداری مراکز استانی برگزار شد.به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مراسم معارفه محمدمهدی رحیمی مسئول جدید دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری استانها و تکریم و تجلیل از محمد قاسمی پور مسئول دفتر سابق فرهنگ و مطالعات پایداری استانها در سالن طاهره صفار‌زاده حوزه هنری مرکز با حضور میثم مرادی بیناباج معاون راهبری استانها و فعالان حوزه ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی برگزار شد.

* اجر و پاداش کار در این مسیر معادل شهادت است

قاسمی‌پور که بیش از ۱۰ سال مسئولیت دفتر فرهنگ و مطالعات ادبیات پایداری حوزه هنری را بر عهده داشت در این مراسم گفت: موضوع ادبیات مقاومت و پایداری همواره برای من اهمیت بسیاری داشته و پیگیری می‌شد.

قاسمی‌پور افزود: از دهه ۷۰ با ورود به موسسه روایت فتح و آغاز پژوهش‌هایم در آنجا متوجه دنیای جدید و آرامش‌بخشی شدم.

مسئول سابق دفتر فرهنگ و مطالعات ادبیات پایداری حوزه هنری ادامه داد: توفیق تحصیل در خدمت شهید آوینی را برای درس حکمت هنر دینی داشتم و دوره متفاوتی در زندگی من بود چرا که با مفاهیمی جدید و مهم آشنا کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه پیش از سال ۱۳۷۵ و آشنایی و انس بیشتر با شهدا که منجر به باور و ایمان قلبی به آنها شد چنین نگاهی به شهید و ارزش‌هایش نداشتم، گفت: همواره رضای الهی، انس با شهدا و سوژه‌های مورد نظر در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مد نظر قرار می‌دادم. در این زمینه نه تنها ضرر ندیدم بلکه مداوما یاری می‌شدم.

قاسمی‌پور افزود: اگر تکیه بر فرمایشات رهبری داریم و ایشان الگویی حسنه ما در تعاملات اجتماعی هستند باید توجه داشته باشیم که ایشان اجر و پاداش کار در مسیر تاریخ شفاهی را معادل شهادت عنوان کردند اما حواسمان باشد که این شهادت به راحتی به دست نمی‌آید بلکه به یک مقاومت و گام برداشتنی استوار در این مسیر نیازمند است.

قاسمی‌پور ادامه داد: برای رحیمی آرزوی توفیق دارم و همه موارد لازم را به ایشان انتقال داده‌ام.

وی در پایان، صوت ارسالی آقای سماوات یکی از مدیران استانی برای ایشان و آیین تکریم برگزار شده را پخش کرد.

* مدیریت قاسمی‌پور دوران رشد ادبیات پایداری حوزه هنری بود

داوود ضامنی، مدیر دفتر ارزیابی و پایش حوزه هنری که پیش از این معاونت فرهنگی هنری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری را برعهده داشت نیز در این نشست گفت: توفیق ۱۰ ساله برای خدمت در امور استان‌های حوزه هنری را داشتم.

وی با بیان اینکه از آغاز شکل گیری دفتر فرهنگ ومطالعات ادبیات پایداری تا کنون با پنج دوره مواجه بوده‌ایم به ارائه گزارشی از این پنج دوره پرداخت و ضمن روایت خاطراتی از این دوران گفت: دوران مدیریت قاسمی‌پور دوران رشد ادبیات پایداری حوزه هنری بود.

ضامنی با بیان اینکه از سال ۹۳ با رفتن آقای زنجانی ادامه کار دفتر ادبیات پایداری استان‌ها به آقای قاسمی پور محول شد، افزود: تمرکز این دفتر در آن سال‌ها بر شناسایی، تربیت، پرورش و آموزش همکاران در مباحث تخصصی تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری بود که به همت آقای قاسمی‌پور شکل گرفت.

وی افزود: در دوره مدیریتی قاسمی پور بیش از ۵۰۰ برنامه آموزشی و بیش از ۴۰۰ برنامه شب خاطره استانی برگزار شد. در دوره ای که مدیریت دفتر فرهنگ ومطالعات ادبیات پایداری به قاسمی پور داده شد باید اکنون شاهد بلوغ آن باشیم.

ضامنی ادامه داد: سوژه‌های مغفول مانده بسیاری در این حوزه وجود دارد که ما هرچه فعالیت در آن داشته باشیم بی‌پایان است. به همین منظور سرمایه‌گذاری برای توسعه لجستیک و سخت‌افزاری در دوره جدید دفتر ادبیات پایداری باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان گفت: برای برادرمان آقای رحیمی آرزوی توفیق در کار خود دارم.

* قاسمی‌پور برای حوزه هنری یک گنج بی قیمت است

میثم مرادی‌بیناباج معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری نیز در این نشست با قدردانی از زحمات قاسمی‌پور گفت: قاسمی‌پور برای حوزه هنری یک گنج بی قیمت است که هیچگاه آن را از دست نخواهد داد.

وی افزود: دوره مدیریت قاسمی پور دوره پایه ریزی ادبیات پایداری حوزه هنری بود چرا که اکنون در تمامی استان‌های حوزه هنری هم شاهد گسترش تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری در امتداد سنت حسنه آغاز شده امثال مرتضی سرهنگی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به نهضت صد برابری تاکید شده مقام معظم رهبری گفت: باید در این زمینه بیش از پیش تلاش کنیم و از ظرفیت‌های آقای قاسمی پور در همین امر به ویژه در استان ها به منظور تربیت و پرورش نیروهای جوان بهره‌مند شویم.

مرادی‌بیناباج ادامه داد: باید از تلاش‌های قاسمی پور طی این سالها استفاده کنیم. ما از وجود ایشان در امور استانی به عنوان مشاور و دیگر امور قطعا بهره مند خواهیم شد.

وی در مورد رحیمی به عنوان مدیر جدید دفتر فرهنگ ومطالعات ادبیات پایداری گفت: رحیمی یکی از جوانان پر تلاش و با انگیزه در عرصه تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. تجربه‌های ایشان در این مورد مشهود است و با اینکه جوان هستند اما دارای شخصیتی چند بعدی دارند.

مرادی‌بیناباج در پایان گفت: مدیریت واحدی که حامی تلاش‌های پیشین قاسمی‌پور باشد باید بر اساس نهضت صد برابری ارائه شده مقام معظم رهبری سرلوحه کار رحیمی به عنوان مدیر جدید دفتر ادبیات پایداری قرار گیرد.

* آقای قاسمی‌پور یک پدیده است

محمد مهدی رحیمی مسئول جدید دفتر فرهنگ ومطالعات پایداری (رئیس اداره تاریخ شفاهی) نیز در این نشست در سخنانی کوتاه گفت: آنهایی که کار تاریخ شفاهی کرده‌اند می‌دانند که آقای قاسمی‌پور چه کار مهمی انجام داده است. ایشان یک پدیده است که بی‌شک از تجربه‌هایشان در مدیریت دفتر فرهنگ ومطالعات ادبیات پایداری بهره‌مند خواهیم شد و در راستای دستیابی به نهضت صد برابری تاکید شده مقام معظم رهبری گام برداریم.

این مراسم روز سه شنبه ۲۳ فروردین ماه پیش از برگزاری مراسم افطار فعالان حوزه پایداری در حوزه هنری برگزار با حضور جمعی از مدیران و همکاران حوزه هنری از جمله نصرت‌الله صمدزاده ، محسن کاظمی، مرتضی سرهنگی، حسام سالکی ، میرعماد الدین فیاضی ، جواد کاموربخشایش، سید امیر جاوید،مجدالدین معلمی، سید مهدی ابطحی، عبدالحمید قره داغی، میثم مرادی بیناباج و جمعی از هنرمندان و فعالان تاریخ شفاهی برگزار شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند