آیین تودیع و معارفه رئیس حوزه هنری فارس برگزار شد/ دادمان: تلاشمان این است موازنه مثبتی به نفع استان رقم بزنیم

10:510

با حضور رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، آیین تودیع و معارفه رئیس حوزه هنری فارس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین تودیع غلامرضا قاسمی‌دهشالی و معارفه وحید نمازی به عنوان رئیس حوزه هنری فارس برگزار شد.

در بخشی از این مراسم دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری استان با اهدای هدایایی از تلاش‌های قاسمی‌دهشالی تقدیر کردند.

پخش اثر موشن‌گرافی «بابا شیرعلی» از تولیدات سال گذشته حوزه هنری فارس و گزارشی از کنگره ملی «شعر گمنامی» از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

تلاشمان این است موازنه مثبتی به نفع استان رقم بزنیم

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در این مراسم اظهار داشت: امیدواریم این جلسه به منزله تجدید حیات حوزه هنری انقلاب اسلامی در استان فارس باشد، گرچه مدیریت‌های پیشین زحمات زیادی کشیده‌اند.

محمدمهدی دادمان با اشاره به گلایه‌ها از تأخیر در معرفی مسئول جدید حوزه هنری فارس گفت: این مسئله به سبب اهمیتی است که استان فارس در فرهنگ و هنر ایران اسلامی دارد و حساسیتی که به اقتضای وضعیت حوزه هنری فارس وجود داشت، طبیعتاً این موارد ما را به دقت نظری مضاعف واداشته بود.

وی افزود: وعده درونی ما در ستاد این بود که آقای نمازی را با مجموعه‌ای جدید در ستاد مرکزی داشته باشیم و از حضورشان بهره ببریم، اما دیدیم در استان فارس نیاز به نیرویی انقلابی، جوان خوشفکر، اما با تجربه و شناخت از ظرایف و دقایق حوزه هنری داریم که فرایند تحول و نوسازی را شروع کند، لذا از ایشان خواستیم این مسئولیت را بر عهده بگیرند که ایشان نیز علیرغم مشکلاتشان این مسئله را پذیرفتند تا به شهر خودشان بازگردند و ان‌شاءالله منشأ اثر نیز باشند. البته توقع ما زیاد است، ان‌شاءالله خدا کمک کند تا موفق شوند.

رئیس حوزه هنری خطاب به نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز گفت: مطالبه‌تان به حق و درست است. هم شیراز و فارس در اولویت‌های اصلی حوزه هنری قرار دارند و هم حوزه هنری کم‌کاری‌هایی داشته که باید جبران شود. تلاشمان این است موازنه مثبتی به نفع استان رقم بزنیم و آقای نمازی نیز محور باشند و آن را جلو ببرند.

دادمان تصریح کرد: توقع ما از رئیس جدید حوزه هنری و همکاران این است، با متن جریان هنری انقلاب اسلامی در استان گره بخورند و بر مسئله و مأموریت رشد هنر انقلاب اسلامی در استان با توجه به مختصات استان تمرکز کنند.

وی ادامه داد: بدین منظور به سوژه‌ها، مضامین و عقبه فرهنگ و هنری عمیق و بکری که در استان و شیراز وجود دارد، ۱۵ هزار شهید و سرمایه معنوی که در فرهنگ و هنر و ادبیات استان وجود دارد، از حافظ و سعدی تا عقبه معرفتی و دینی و تربیتی که در استان و جریان فرهنگی وجود دارد، تکیه کنند.

رئیس حوزه هنری افزود: با رعایت این موارد و با یاری و توسل به درگاه حضرت احمدبن موسی شاهچراغ علیه‌السلام و با تمسک به اصول فوق در یک فرایند زمانی مشخص، تحول محسوس را در حوزه هنری ببینیم تا حوزه هنری به معنای واقعی کلمه و به تعبیر مقام معظم رهبری قلعه هنر انقلاب اسلامی باشد و نقش خویش را در شیراز و فارس ایفا کند.

حوزه هنری، فارس را ویژه در دستور کار قرار دهد

در این مراسم نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز از رئیس حوزه هنری قول گرفت که فارس را در دستور کار ویژه قرار دهد و از جانب خویش و استاندار فارس و مجموعه‌های قانون‌گذاری و اجرایی استان اعلام کرد در قبال این نگاه ویژه استان به صورت همه جانبه از حوزه هنری فارس حمایت خواهد شد.

آیت‌ا… دژکام ضمن بیان این مطلب که امکانات حوزه هنری در استان فارس کم نیست، گفت: باید دید که چند درصد از این امکانات استفاده می‌شود؟! کمتر جایی در کشور مثل شیراز این حجم از سینما در اختیار حوزه هنری است، اما چند درصد از این امکانات استفاده می‌شود؟ عرصه‌های دیگر نیز چنین است.

وی خطاب به رئیس حوزه هنری گفت: ما مجموعه توان استان را برای کار شما فعال می‌کنیم، اما شما نیز کاری کنید تا به نوعی از این همه امکانات فیزیکی و سخت‌افزارهایی که استان دارد حسن استفاده شود. فارس را ویژه در دستور کار قرار دهید. ما نمایندگان استان را در فصل بودجه به کمک شما می‌آوریم، اما شما هم قول دهید که از امکانات موجود در سال آینده، فضاهای تعطیل و بلااستفاده، به فضاهایی فرهنگی قابل استفاده برای نسل جوان تبدیل شود.

نماینده ولی‌فقیه در فارس ادامه داد: از جانب خودم و استاندار محترم قول حمایت می‌دهم، اما شما نیز عنایت ویژه داشته باشید. دو حوزه اجرایی و قانون‌گذاری استان در خدمت این هدف خواهند بود، نگاه شما نیز به گونه‌ای باشد که دوستان را دلگرم کند تا پای کار بایستند و به نتیجه برسانند.

وی با اعلام این مطلب که از مدیریت جدید حوزه هنری فارس نیز در این زمینه حمایت می‌کنیم با تمثیلی مطایبه‌آمیز اظهار داشت: شنیده‌ایم رئیس جدید حوزه هنری فارس، شیرازی اما ساکن خراسان بوده‌اند و سبک خراسانی گفتن برای شیرازی‌ها دشوار است. امیدواریم بر پایه شعر عراقی، سعدی پیش بیایید و سعدی‌وار حرکت کنید.

دژکام تصریح کرد: امیدواریم آنقدر ایشان دلگرمی بیابد و مرکز از استان خبرهای خوش بشنود که در جلسات آتی، به رقم زدن عرصه‌های جدید هنری بپردازیم. مطمئنیم با همدلی، همراهی و همکاری مجموعه‌های موجود در استان ظرفیت‌هایی که وجود دارد و به حساب آورده نمی‌شود، بازسازی و نقششان در جامعه بازآفرینی شده و از ظرفیت و توانشان استفاده شود. مسلم بدانید در این صورت نه تنها برای استان و ایران بلکه برای جهان نیز حرف‌های خوبی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: گاهی از کم‌لطفی‌هایی که به هنر در این شهر به وقوع پیوسته، افسوس می‌خوریم، مثلاً در دنیا از مسجد آبی مالزی سخن می‌گویند، اما از مسجد صورتی در شیراز (مسجد نصیرالملک) کمتر گفته می‌شود. غوغای کاشی هفت رنگ شیراز از حدود ۲۰۰ سال پیش همه تلاش‌ها برای ساخت مسجد آبی را به چالش می‌کشد. آن هم در دو هزار متر مربع، نه در فضای وسیعی که در مالزی به کار گرفته شده است. یکی از عکاسان هنرمند دنیا به من گفت از این مسجد هزار قطعه عکس گرفتم و هیچکدام از آنها تکراری نیست.

دژکام در پایان اظهار داشت: ظرفیت زیاد است و ما کم‌لطفی می‌کنیم. ما امروز زبان خواهش هنرمندان استان هستیم، خطاب به فرزند شهیدی بزرگوار، امیدواریم همانگونه که امروز همه گرد آمده‌اند، در ادامه نیز کمک کنند تا موتور خاموش یا نیمه خاموش حوزه هنری روشن شود.

شاهد آینده روشنی در حوزه گام دوم انقلاب در استان فارس خواهیم بود

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان فارس نیز در این مراسم با اشاره به اینکه جریان ارزشمند و حکیمانه‌ای در استان فارس فعال شده است، گفت: با محوریت نماینده ولی‌فقیه در استان فارس این جریان شکل گرفته و به طور حتم آینده روشنی در حوزه گام دوم انقلاب در استان فارس شاهد خواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق مهرابی تصریح کرد: گفتمان‌سازی از جمله محورهایی است که مورد تأکید سازمان تبلیغات اسلامی نیز بود که این جریان ارزشمند باعث ایجاد هماهنگی و همدلی در استان فارس شده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: نتیجه این مهم با حضور حداکثری مردم و گروه‌های مختلف در انتخابات نمایان خواهد شد. ضمن آنکه در بحث گفتمان‌سازی نیز شاهد همدلی و اتحاد در جهت رفع مشکلات مردم خواهیم بود.

همچنان خود را در خدمت فرهنگ و هنر فارس می‌دانم

غلامرضا قاسمی‌دهشالی نیز در این مراسم اظهار داشت: قرار بود حضور بنده در فارس مدت زمان چهار و نیم ماه باشد، اما این زمان به حدود ۱۶ ماه رسید. حوادث مختلف ملی و ویروس منحوس کرونا کارهای ما را تحت تأثیر خود قرار داد.

وی ضمن ابراز امیدواری به اینکه سخنان آیت ا… دژکام و جناب دادمان منشأ اثری در فارس بوده و از آن بهره‌ای عملی به دست آید، گفت: خوشبختانه از کسی در فارس استفاده شده که سابقه مدیریت دارد و ارکان حوزه هنری و شهر خویش را می‌شناسند.

سرپرست سابق حوزه هنری فارس ادامه داد: این بخشی از دینی است که بر گردن ستاد بوده و امیدواریم به این شکل ادا شده باشد. در سالیان گذشته هرگاه در ستاد بحثی از فارس مطرح می‌شد، خجالت زده بودیم که نتوانسته‌ایم در خور نام فارس و شایستگی استان کاری برای آن انجام دهیم.

وی در پایان اظهار داشت: همچنان خود را در خدمت فرهنگ و هنر فارس می‌دانم و اعلام آمادگی می‌کنم به عنوان یک کارشناس فرهنگی و عضوی کوچک از جامعه فرهنگ و هنر در خدمت فارس باشم.

امیدواریم بتوانیم روایتگر تاریخ پر افتخار استان و کنشگر جدی عرصه فرهنگی باشیم

رئیس جدید حوزه هنری استان فارس نیز با دلگرم کننده و امیدبخش خواندن بیانات نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز گفت: امیدواریم با کمک همه عناصر فعال فرهنگی انقلاب اسلامی در استان، پاسخگوی حُسن اعتماد آقای دادمان باشیم.

وحید نمازی افزود: فارس استانی شاخص و مهد هنر و تمدن و ادبیات است و به تعبیر مقام معظم رهبری در سفرشان به استان، فارس آنقدر مفاخر دارد که نیاز نیست کسی آنها را معرفی کند. اینجا حرم سوم اهل بیت و پایتخت شعر و ادب است، روحیه ادب‌دوستی بین مردم موج می‌زند. فارس، استان شهداست که بیش از ۱۵ هزار شهید داشته و دیار علمای مبارز و مردم بصیر و آگاه است.

وی با اشاره به فرارسیدن سالگرد انفجار در حسینیه رهپویان وصال و گرامیداشت یاد شهدای این واقعه گفت: فارس در حوزه‌های تمدنی ادبی و هنری شاخص است. دل کندن از خراسان به سبب حضور حضرت علی‌بن موسی‌الرضا علیه السلام سخت است، اما خوشحالم از خدمت در دیاری که مزین است به حضور شریف برادران بزرگوار آن حضرت که وطن من است و از باب «حب الوطن من الایمان» آن را دوست دارم و به آن عشق می‌ورزم.

رئیس حوزه هنری استان فارس ادامه داد: شاید نیاز نباشد اینجا از نظام مسائل حوزه هنری فارس بگویم. اینکه ما با میانگین کشوری چه فاصله‌ای داریم مهم است. مثلاً در حوزه اعتبارات کشوری، فارس در رتبه ۲۶ کشور است، اینها مهم است، اما مهم‌تر ترسیم درست از آینده‌ای روشن بر اساس سند تحولی است که در حوزه هنری قرار است در دوره جدید تهیه شود.

وی تصریح کرد: برای این مسئله نیازمند همراهی و همدلی تمامی برادران و خواهران هنرمند، عناصر فعال جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، هنرمندان عزیز ،همکاران حوزه هنری فارس و یکایک کسانی که دغدغه دارند که هنر فارس را معرفی کنند هستیم، تا ان‌شاءالله این سند را شکل داده و تنظیم کنیم.

نمازی با اشاره به مأموریت‌های شش‌گانه تصریح شده در حکم خویش گفت: علاوه بر آن رئیس محترم، دو وظیفه و نقش مهم برای ما در نظر گرفته است که نخستین آن، نقش‌آفرینی جدی حوزه هنری در سند تحولی جدید در دوره جدید فعالیت‌های حوزه هنری است.

وی ادامه داد: ان‌شاءالله این امر با رویکرد و نظر به مبانی اصلی حوزه هنری، یعنی با توجه به منشور هنر انقلاب پیام حضرت امام خمینی (ره) به هنرمندان و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری و اشاره به بیانیه گام دوم و تعامل با دوستان در مجموعه‌های فعال فرهنگی هنری صورت خواهد گرفت.

رئیس حوزه هنری استان فارس افزود: به یاری خدا و با لحاظ این موارد، به زودی سند تحولی استان را بر اساس ظرفیت‌های فوق‌العاده استان و ظرفیت‌های زیست‌بومی استان تهیه خواهیم کرد، تلاش ما این است از استان‌های پیشرو در این جریان باشیم، البته این پیشگامی نیازمند همراهی همه عزیزان خصوصاً عناصر فعال فرهنگی، نخبگان و اهل اندیشه است.

وی مأموریت دوم خویش را پرداختن به مسائلی داست که مدتهاست در حوزه هنری باقی مانده و گفت: این مسائل عمدتاً زیرساختی و اعتباری است و ان‌شاءالله با بیانات نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز و قول رئیس حوزه هنری و همفکری‌های صورت گرفته در مرکز حل خواهد شد.

نمازی تصریح کرد: البته معتقدم بخشی از این مسائل مربوط به خود استان است. بدنه استان فارس همیشه جزء سه چهار استان برتر از لحاظ اعتبارات بوده، چرا باید وضعیت اعتبار هنری‌اش بین استان‌های کشور رتبه ۲۶ باشد. امید است بخش ملی با پشتیبانی جناب دادمان و بخش استانی نیز با حمایت آیت‌ا… دژکام حل شود.

وی در پایان اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم روایتگر تاریخ پر افتخار استان و کنشگر جدی عرصه فرهنگی و بیانگر مسائل مردم و انقلاب اسلامی در این برهه زمانی بوده و امیدآفرین باشیم و بتوانیم در راستای تمدن نوین اسلامی گام برداریم.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند