آیین تجلیل از نغمه خوان انقلاب در تبریز برگزار می‌شود

02:250
دبیر اجرایی آیین بزرگداشت نغمه‌خوان‌ انقلاب گفت: استاد اسفندیار قره باغی خواننده سرودهای انقلابی و حماسی چهل سال اخیر انقلاب اسلامی، از معدود و انگشت‌شمار خوانندگانی است که در زمینه سرودهایی با مضمون انقلاب اسلامی، استکبارستیزی، جنگ و حماسه هشت سال دفاع مقدس فعالیت کرده و در عرصۀ موسیقی انقلاب آثار قابل توجه و تأثیرگذاری با محوریت ارزش‌های انقلابی و حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان دفاع مقدس پدید آورده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، جواد کریم نژاد با بیان این مطلب اظهار کرد: استاد قره‌باغی از همان سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی و در همراهی و همسویی با مردم و همگامی با آرمان‌های انقلاب به زبان هنر، بیش از ۸۰۰ سرود حماسی  را اجرا و پدید آورده است. آثاری که قریب به اتفاقش، حسّ وطن‌دوستی و میهنی با رنگ و بوی انقلابی دارد و حتّی این حسِّ حماسی میهنی را به نسل‌ بعد از خود نیز منتقل می‌کند و به عبارتی، هر کدام از این سرودها، بازتاب بخشی از فضای انقلابی آن دوران و هویت مردمی هنرِ در خدمت آرمان‌های انقلاب اسلامی است و پر بیراه نیست که آثار و سرودهای انقلابی «نغمه‌خوان انقلاب» را بخش ناگسستنی «گنجینۀ هنر انقلاب» این مرز و بوم در چهل و اندی سال اخیر بدانیم. با چنین کارنامۀ پرباری، نامِ استاد اسفندیار قره باغی با موسیقی انقلاب عجین شده و به حق شایسته عنوان «صدای انقلاب» و «نغمه‌خوان انقلاب» است.

وی با بیان اینکه بزرگداشت و تکریم این نوع شخصیت‌ها و مفاخر هنری، نه بزرگداشت اشخاص، بلکه تکریم هنر انقلاب و پاسداشت مفاخری است، که با جهادی هنرگونه، آنچه در طَبق اخلاص خود داشتند، در همگامی با آرمان‌های انقلاب به زبان گویای هنر، دریغ نکرده و به میدان آورده‌اند، تصریح کرد: پاسداشت نیم قرن فعالیت هنری استاد اسفندیار قره‌باغی با عنوان «نغمه‌خوان انقلاب» به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی روز پنج شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ در سالن پردیس سینمایی قدس تبریز برگزار خواهد شد.

آیین تجلیل از نغمه خوان انقلاب و پاسداشت نیم قرن فعالیت هنری استاد اسفندیار قره باغی با حضور اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، روز پنجشنبه هفته جاری (۲۶ خرداد) راس ساعت ۱۸ در پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز برگزار می شود.

استاد اسفندیار قره باغی، نغمه‌خوان سرودهای انقلابی با خواندن سرود آمریکا ننگ به نیرنگ تو جادوانه شد؛ وی در یکم بهمن سال ۱۳۲۲ در تبریز به دنیا آمد.

وی دارای مدرک معادل دکترای آواز کلاسیک (درجهٔ ۱ هنری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از خوانندگان مشهور و پیشکسوت ایرانی از خانواده اصیل آذربایجانی و هنرمند در کوچهٔ قره‌باغی‌های تبریز به دنیا آمد.

این مراسم به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی و با همکاری سایر ارگان فرهنگی استان در پردیس سینمایی قدس (چهارراه شریعتی) برگزار می شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند