با معرفی نفرات برتر؛
آیین اختتامیه کنگره بین‌المللی شعر ترکی «اوره‌ک‌لر سرداری» برگزار شد

04:040

آیین اختتامیه کنگره بین‌المللی شعر ترکی «اوره‌ک‌لر سرداری» با معرفی نفرات برتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، این مراسم روز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰ با حضور سیدحامد عاملی استاندار اردبیل، جمعی از مدیران فرهنگی و منخبین کنگره از استان‌های شمال‌غرب کشور و جمهوری آذربایجان و علاقه‌مندان به شعر و ادبیات در سالن ولایت اردبیل برگزار شد.

سیدحامد عاملی استاندار اردبیل در آیین اختتامیه گفت: مکتب حاج قاسم باید به‌عنوان الگویی همه‌گیر برای تکامل همه ما مخصوصاً جوان‌ها قرار بگیرد و باید تلاش کنیم تا این مکتب را به طور روزافزون سرمشق خود قرار دهیم و ویژگی‌های اخلاقی سردار را در زندگی خود به عمل در آوریم.

وی افزود: در مقطع فعلی، زنده نگه داشتن مکتب حاج قاسم، ادامه دادن مسیر انقلاب است که همگی باید بکوشیم تا به طرق مختلف این مکتب را حفظ کنیم و در انتقال آن به نسل‌های بعدی کوشا باشیم و در این راه فرهنگ و هنر می‌تواند وسیله خوبی برای حفظ و امتداد این مکتب باشد.

استاندار اردبیل با توجه به اهمیت کنگره در حفظ ارزش‌های مکتب شهید سلیمانی بیان کرد: این کنگره در راستای جمع‌آوری آثار ارزشمند هنرمندان در ارتباط با شهید سلیمانی برگزار شده و امیدواریم در سال‌های آینده نیز با شکوه بیشتری ادامه داشته باشد و یاد شهید بزرگوار را زنده نگه دارد.

شهید سلیمانی جایگاه ویژه‌ای در بین هنرمندان دارد

امیر رجبی رییس حوزه هنری استان اردبیل در اختتامیه کنگره بین‌المللی «اوره‌ک‌لر سرداری» اظهار داشت: هم‌زمان با دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، کنگره بین‌المللی شعر ترکی «اوره‌ک‌لر سرداری» در راستای تولید محتوای آثار مکتب شهید سلیمانی در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: پیشگامی شعرا در وصف قهرمان ملی، سردار دل‌ها در حوزه‌های مختلف مبنای کار قرار گرفته که به همین منظور آثار ارزشمندی از شعرای داخل کشور و همچنین از کشورهای آلمان، روسیه، آذربایجان، ترکیه و قزاقستان توسط دبیرخانه کنگره دریافت شد که با بررسی آثار می‌توان فهمید شهید سلیمانی جایگاه ویژه‌ای در بین هنرمندان دارد.

رییس حوزه هنری استان اردبیل اظهار کرد: اشاعه مکتب شهید سلیمانی در بین کودکان و نوجوانان بیش از هر مسئله دیگری حائز اهمیت است که باید در این زمینه به تمامی اهداف خود جامه عمل پوشانده و با رفع مشکلات و موانع موجود در این زمینه گام برداشته و شاهد تحقق اهداف مورد نظر باشیم.

دریافت بیش از ۲۰۰ اثر در دبیرخانه کنگره «اوره‌ک‌لر سرداری»

وفا منافی دبیر اجرایی اولین کنگره بین‌المللی شعر ترکی «اوره‌ک‌لر سرداری» گفت: در مجموع ۲۰۸ اثر توسط شاعران داخلی و خارجی به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است.

وی با بیان اینکه شعرهای ارسالی به دبیرخانه این کنگره در سطح بسیار بالایی بودند، اظهار کرد: شاعران با نکته‌سنجی و تیزبینی خاص تلاش کرده بودند تا مفاهیم ارزشی در ابعاد مختلف زوایای زندگی سردار شهید قاسم سلیمانی را به صورت شعر بیان کنند.

منافی بیان کرد: وجهه‌ مردمی، الگوبخشی جبهه‌ مقاومت در جهان، شخصیت معنوی و عاطفی، حضور میدانی در مبارزه با استکبار، تدبیر و فرماندهی مدبرانه، روحیه‌ ایثار و شجاعت، انتقام سخت، تداوم راه شهید و مکتب سلیمانی از محورهای این کنگره بود.

کنگره بین‌المللی شعر «اوره‌ک‌لر سرداری» با اشاره به اینکه جشنواره قابلیت تبدیل شدن به یک رویداد فاخر را دارد، اضافه کرد: ترویج و توسعه سیره و سلوک سردار دل‌ها و جبهه مقاومت از جمله اهداف برگزاری کنگره بود و آثار برگزیده این کنگره با نام صاحب اثر و ویرایش دبیرخانه در قالب کتاب منتشر خواهد شد.

رونمایی از اثر هنرمند اهل جمهوری آذربایجان درباره شهید سلیمانی

در این کنگره همچنین اثر ارزشمندی از هنرمند اهل جمهوری آذربایجان با حضور استاندار اردبیل رونمایی و از این هنرمند تجلیل شد.

جهانگیر سیّداف، هنرمند آذربایجانی با به قلم درآوردن تصویری زیبا از شهید سلیمانی در کنار رهبر انقلاب، این چنین عشق و علاقه خود را به این شهید بزرگوار نثار نمود.

سیّداف گفت: عشق و علاقه ما قبل از شهادت نیز به سردار بزرگوار اسلام حاج قاسم، همواره بوده و پس از شهادت، نه تنها من بلکه عاشقان بسیاری در جمهوری آذربایجان نسبت به این اتفاق متأثر شدند.

این هنرمند اهل جمهوری آذربایجان بیان کرد: شاید این بهانه‌ای بود تا بتوانیم مقدار کوچکی از علاقه خود را به سردار اسلام، حاج قاسم سلیمانی با ارائه این نقاشی اعلام داریم.

معرفی و تجلیل از نفرات برتر کنگره

هیأت داوران عبدالله بحرالعلومی، مهدی میرزارسول‌زاده و وفا منافی پس از تجمیع آرا، نتایج را به این شرح اعلام کردند:

ابراهیم غفاری و عارف ساسانی از آذربایجان شرقی، ناصر دوستی، بهزاد بیات فرد و امیر رسولی از زنجان، سعید اقبالی، بهنام قسمتی و میلاد فطین از اردبیل، یعقوب مرادوا از قزاقستان، صفر عبدالله‌اف، حاجی گل بالا فنایی و سیده زهرا نور لنکرانی از جمهوری آذربایجان.

با نظر اعضای هیأت داوران با توجه به نزدیک بودن سطح آثار، نفرات اعلامی بدون هیچ اولویتی به عنوان نفرات برگزیده انتخاب شدند.

تجلیل از نفرات منتخب، رونمایی کتاب «از دل کویر تا اوج آسمان»، رونمایی و پخش موشن‌گرافی‌های «ققنوس» و «یک و بیست» تولید واحد هنرهای تصویری حوزه هنری استان، اجرای سرود «اوره‌ک‌لر سرداری» تولید واحد موسیقی، شعرخوانی نفرات منتخب و همچنین نقاشی زنده چهره سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی توسط «مهرداد پیامی» از دیگر قسمت‌های این آیین بود.

گفتنی است کنگره بین‌المللی شعر ترکی «اوره‌ک‌لر سرداری» به همت حوزه هنری استان اردبیل و با مشارکت دستگاه‌های فرهنگی استان و به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند