آیین اختتامیه پویش ادبی «کاروان آفتاب» برگزار شد

04:000

آیین اختتامیه پویش ادبی «کاروان آفتاب» صبح امروز ۱۰ اسفندماه در گالری اتفاق حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حجت‌الله ناظری سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان در خصوص ایده شکل‌گیری این پویش گفت: پویش ادبی «کاروان آفتاب» به منظور شناسایی و کشف و پرورش استعدادهای ادبی کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۸ سال کشور در دو بخش شعر و داستان با محورهای «شخصیت‌های واقعه عاشورا»، «قیام کربلا»، «امید»، «ایثار و فداکاری»، «دوستی و همدلی» و موضوع «آزاد» فراخوان داد.

وی افزود: استعداد و آموزش دو بالی هستند که می‌توانند هنرمندان را به پرواز در آورند. اگر «استعداد» نباشد، قطعاً «تخصص» راه به جایی نمی‌برد و چنانچه «تخصص» نباشد، «استعداد» به بیراهه می‌رود. ثمره پویش ادبی «کاروان آفتاب» آثار ارزشمند و استعدادهای خوبی بود که در این پویش شناسایی شدند.

سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان تأکید کرد: این استعدادهای برگزیده جای آموزش و کسب تخصص دارند که ان‌شاءالله جزء برنامه‌های آتی ما خواهد بود.

ناظری با توجه به گرایش و توجه نوجوانان به رسانه‌های نوین و فضای مجازی گفت: کارکرد رسانه‌های نو تغییر کرده و امروزه فضای مجازی مورد وثوق نوجوانان قرار دارد. ما قطعاً کمک خواهیم کرد تا آثاری که توسط نوجوانان عزیز در این پویش تولید شده در فضای مجازی بازتولید و بازنشر شود.

سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان ضمن تقدیر از هیئت داوران پویش ادبی «کاروان آفتاب» تصریح کرد: هیئت داوران توجه و انرژی و زمان زیادی برای بررسی تک تک آثار رسیده صرف کردند که جا دارد بنده از آنان تشکر کنم. امیدوارم تک تک استعدادهای برگزیده این پویش جزء نویسندگان و شاعران آینده کشورمان باشند.

در ادامه این مراسم کمال شفیعی کارشناس آفرینش‌های ادبی حوزه هنری کودک و نوجوان گفت: هدف این بود که برای ادبیات آینده کشورمان استعدادیابی کنیم و سه هدف راهبردی را مدنظر قرار دادیم. اول: گسترش چتر ادبیات و امکانات به شکل مساوی در سراسر کشور. دوم: پشتوانه‌سازی و سوم: بحث آموزش و پرورش.

این شاعر کودک و نوجوان افزود: ان‌شاءالله در سال آتی، بحث دو ساختار کلاس مجازی را تعریف و اعلام خواهیم کرد. در خصوص «پرورش استعدادها» قرار است آثار برگزیدگان را در مجموعه و نشریه اینترنتی در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار دهیم.

در ادامه عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری عنوان کرد: یکی از شیوه‌ها، راه‌ها، و روش‌های کشف استعدادها برای ارگان‌های فرهنگی برگزاری جشنواره است و یکی از وظایف مهم حوزه هنری کشف استعدادها و پرورش آن است تا مهارت‌های برگزیدگان ارتقاء و افزایش یابد.

وی افزود: خواست و تمایل برگزیدگان هم البته مهم است. اینکه چقدر و به چه میزان بخواهند و همت کنند تا در ساحت آینده ادبیات این مرز و بوم رشد و پیشرفت کنند. برگزیدگان این پویش با کوشش و سخت‌کوشی می‌توانند از آینده‌سازان و امیدهای آینده کشورمان در بخش شعر و داستان باشند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، «خانواده» را عنصری مهم و اساسی در امر پرورش استعداد عنوان و تأکید کرد: خواهش من از خانواده‌ها این است که همراه فرزندان و نوجوانان خود باشند و کمک کنند تا استعداهای آنان شکوفا شده و تبدیل به بخشی از سرمایه فرهنگی ما شوند.

محمدی مقوله ادبیات و روایت را پاسخگوی بسیاری از کمبودهای اجتماعی عنوان کرد و افزود: بسیاری از استنادات تاریخی الان از منظر اجتماعی و اقتصادی و… بر اساس کشفیات و تفسیری است که از شعر و نثر گذشته ما اتفاق می‌افتد؛ بنابراین به اهمیت ادبیات پی می‌بریم. مانایی و بودن ما و اینکه تاکنون نام ایران ماندگار شده به‌دلیل ادبیات غنی ماست. اگر امروز به پیشینه ادبی خود می‌بالیم به‌دلیل وجود حکیمان و شاعران بزرگ و یا در حوزه نثر به نویسندگان بزرگ این سرزمین است.

در پایان این مراسم اسامی برگزیدگان پویش ادبی «کاروان آفتاب» به شرح زیر اعلام و جوایز آنان اهداء شد.

بخش شعر:

امیرحسین پدرام

فاطمه سادات شریفیان

آتنا علایی

بخش داستان:

فرهود عباسی‌فرد

فاطمه نسیمی

سارا حداد همدانی

اندیشه جوان

گفتنی است، تقدیرشدگان این مسابقه علاوه بر لوح تقدیر مبلغ ۵ میلیون ریال دریافت کردند. به ۲۰ برگزیده این پویش نیز ۲۰ بسته فرهنگی تعلق گرفت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند