آیین اختتامیه «هفدهمین کنگره ملی شب شعر عاشورایی» برگزار شد

04:040

هفدهمین کنگره ملی شب شعر عاشورایی، عصر روز گذشته ۹ مهرماه در دبیرستان علامه حلی تهران با حضور چهره‌های برجسته شعر آیینی کشور با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، عمار موحد دبیر هفدهمین کنگره ملی شب عاشورایی در آیین اختتامیه این رویداد در گزارشی که ارائه کرد گفت: شاعران تراز اول آیینی کشور به این کنگره اعتماد و برای آن اثر ارسال کردند. این موضوع نشان می‌دهد که کنگره توانسته عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

وی در مرود آمارهای شرکت‌کننده‌ها و تعدا آثارشان گفت: ۲۰۰ شاعر از سراسر کشور به این کنگره ۳۰۰ اثر ارسال کردند. جایزه «نخل میثم» به یاد استاد سازگار در این کنگره به به بهترین کتاب شعر آیینی اهدا می‌شود.

موحد در پایان گفت: حاج محمد سراج پیرغلام اهل بیت (علیهم السلام) و فرزند شیخ رضا سراج در برپایی این کنگره بسیار ما را یاری کرد و از طرف همه عوامل برپایی و شرکت‌کننده‌ها از ایشان قدردانی می‌کنم.

 

امین‌فروغی: خاک کربلا پیش از قدم امام حسین بر آن، عزیز بوده است

در ادامه این مراسم مهدی امین‌فروغی پژوهشگر موسیقی و ادبیات آیینی، عاشوراپژوه و نویسنده کتاب «محتشم‌نامه» در سخنانی با خواندن اشعاری از شعرای گوناگون به ابعاد و زوایای حیرت انگیز امام حسین علیه السلام و شهدای کربلا پرداخت.

وی با خواندن رباعی «ای باد صبا طرب فزا می‌آیی/ از طَرْف کدامین کف پا می‌آیی/ از کوی که برخاسته‌ای راست بگو، ای گرد به چشم آشنا می‌آیی» گفت: در میان همه خاک‌های متبرک عالم که به تشریف قدوم محبوبی متبرک شده، تنها یک خاک است که پیش از آنکه قدم محبوب به آن برسد، عزیز آسمان‌ها بوده و آن خاک، خاک کربلا است.

وی افزود: خاک قبر اباعبدالله الحسین (ع) پیش از آنکه واقعه عاشورا شکل بگیرد در آسمان‌‌ها مشهور بوده است.

فروغی در مورد روایت اطلاع جبرئیل از شهادت امام حسین (علیه‌السلام( هنگام تولد آن حضرت گفت: ام‌سلمه از همسران پیامبر اکرم می‌گوید: «حسن و حسین علیهماالسلام در جلو پیامبر(ص) در خانه من مشغول بازى بودند. جبرئیل نازل شد و گفت: اى محمّد! امّت تو فرزندت حسین را بعد از تو شهید خواهند کرد. آن گاه رسول خدا (ص) گریست. سپس حسین را در آغوش گرفت و به سینه چسبانید.»

فروغی ادامه داد: سپس پیامبر فرمود: «در این هنگام مرا به طرف یکى از سرزمین‏‌هاى عراق که آن را کربلا می‌گویند سیر دادند. پس جایگاه شهادت فرزندم حسین (ع) و عده‏‌اى از اهل بیتم را مشاهده کردم و بعد مشغول جمع‌آورى خاک آنجا شدم. آن گاه دست خود را باز کرد و دیدم قدرى خاک سرخ بود. فرمود: ابن را بگیر و در شیشه‏‌اى نگهدارى کن!»

وی افزود: ام‌سلمه ادامه داد: «سپس آن را گرفتم و در شیشه‏‌اى از آن محافظت کردم تا وقتى که امام حسین (ع) از مکّه خارج و به طرف عراق رهسپار شد. من پیوسته شب و روز به این شیشه نگاه مى‏کردم و آن را باز کرده می‌بوییدم و می‌گریستم تا اینکه روز دهم، یعنى روز شهادت امام حسین(ع) فرا رسید. صبح عاشورا به شیشه نگاه کردم، خبرى نبود، لیکن همین که عصر عاشورا فرا رسید، دیدم خون تازه‏اى از آن شیشه و خاک مى‏‌جوشد. با دیدن این صحنه، صداى گریه و ناله‌‏ام بلند شد، امّا از ترس دشمن خوددارى کردم و پیوسته این روز را در خاطر داشتم تا آن زمان که خبر شهادت امام حسین (ع) به مدینه رسید و آنچه دیده بودم، محقق شد.»

در ادامه این برنامه جایزه «نخل میثم» به حجت الاسلام والمسلمین محسن حنیفی برای کتاب‌های «فاطمیه مأثور»، «حسنیه مأثور» و «حسینیه مأثور» اهدا شد. همچنین محمدعلی مجاهدی، شاعر پیشکسوت شعر آیینی پیامی تصویری برای این کنگره ارسال کرده بود که پخش شد.

در این نشست شاعران پیشکسوت در کنار جوانان و برخی برگزیدگان از جمله مرتضی امیری‌اسفندقه، سعید بیابانکی، سید محمد حسینی، ظهیر توکلی، جواد هاشمی متخلص به تربت، نفیسه سادات موسوی، وحید قاسمی، سمیرا یکه‌تاز، علی ذولقدر، رضا قاسمی، محمدعلی فراتی و محمد سراج شعر خوانی کردند. همچنین ابراهیم قبله آرباطان برگزیده بخش آزاد، حنانه برنا برگزیده بخش دانش آموزی به صورت پیام تصویری در این مراسم شعرخوانی کردند.

*معرفی برگزیدگان

رضا قاسمی از تهران، علی ذوالقدر از تهران، رضا اسمخانی از زنجان و ابراهیم قبله‌آرباطان از تبریز به عنوان برگزیدگان بخش آزاد این کنگره معرفی شدند.

محمدعلی فراتین از تهران و حنانه برنا از بوشهر نیز به عنوان برگزیدگان بخش دانش‌آموزی این رویداد معرفی شدند. همچنین سمیرا یکه‌تاز از زرندیه تقدیری بخش ویژه این کنگره بود.

جایزه «نخل میثم» به حجت الاسلام والمسلمین محسن حنیفی برای کتاب‌های «فاطمیه مأثور»، «حسنیه مأثور» و «حسینیه مأثور» اهدا شد.

گفتنی است، کنگره ملی شب شعر عاشورایی هفدهمین دور خود را به همت دبیرستان علامه حلی تهران با همکاری حوزه هنری برگزار کرد.

«هفدهمین کنگره ملی شب شعر عاشورایی» با موضوع «شعر عاشورایی» و «تربت حضرت سیدالشهداء (علیه‌السلام)» در بخش‌های آزاد و دانش‌آموزی در قالب‌های «سنتی»، ‏‎«ترانه» و «نیمایی و سپید» برگزار شد.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند