در دانشگاه سوره؛
آیین اختتامیه سمپوزیوم جهانی آنلاین «انیمیشن جهانی و جهان انیمیشن» برگزار شد

04:000

آیین پایانی سمپوزیوم جهانی آنلاین «انیمیشن جهانی و جهان انیمیشن» و نمایشگاه توانمندی تجسمی استادان گروه انیمیشن، روز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه، در سالن کتابخانه ساختمان مرکزی دانشگاه سوره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، آیین پایانی سمپوزیوم جهانی آنلاین «انیمیشن جهانی و جهان انیمیشن» و نمایشگاه توانمندی تجسمی استادان گروه انیمیشن، روز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه با حضور دکتر محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره، معاونین، مسئولین و جمعی از استادان دانشکده هنر دانشگاه سوره برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر ساعی ضمن اشاره به گسترش تولیدات محتواهای فرهنگی در چند قرن اخیر، به تأثیر رسانه‌ها در اذهان مردم اشاره کرد و گفت: در اساسنامه یونسکو آمده است که جنگ‌ها از ذهن آدم‌ها شروع می‌شوند. ما نیز به عنوان افرادی صاحب‌نظر در این حوزه وظیفه داریم که ذهن آدم‌ها را به گونه‌ای آماده کنیم که آغازگر صلح باشند. زیرا تمام اتفاقات خوب و بد از ذهن آدمی شکل می‌گیرند.

وی در ادامه ضمن تشکر از دکتر شهبازی، دکتر زندی و سایر کسانی که برای سمپوزیوم زحمت کشیدند، به اهمیت و تأثیر انیمیشن در کودکان و نسل‌های آینده اشاره کرد و افزود: انیمیشن در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و دانشی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ به خصوص انیمیشن کودک که ذهن نسل آینده را شکل می‌دهد و به تعبیری اتفاقات احتمالی ۱۰ سال آینده دنیا را رقم می‌زند.

افزون بر این، ساعی ضمن اشاره به اهمیت برگزاری سمپوزیوم‌ها درباره‌ اجرای سالانه‌ چنین برنامه‌هایی ابراز امیدواری کرد و گفت: باید چنین برنامه‌ای در روز جهانی انیمیشن برگزار می‌شد. امیدواریم حداقل سالی یک بار چنین برنامه‌هایی داشته باشیم. خوشبختانه یک‌سری از دوستان نیز در تلاش هستند تا کتابچه‌ای از تمامی موضوعات مطرح شده در سخنرانی‌ها تهیه کنند و این کتاب مورد استفاده علاقه‌مندان قرار بگیرد.

در ادامه خانم دکتر طباطبایی معاون پژوهشی دانشگاه سوره، از تمامی زحمتکشان این برنامه تشکر و قدردانی کرد. سپس به سخنان یکی از انیماتورها اشاره و بیان کرد: انیمیشن تجسمی از زندگی است. بنابراین اگر چنین تصوری نباشد، نمی‌شود انیمیشن خلق کرد. کودکان پیش از اینکه خواندن و نوشتن را بیاموزند، تصورشان از زندگی را در جهان انیمیشن به‌دست می‌آورند. ما اگر بخواهیم در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید روی تولیدات انیمیشن سرمایه‌گذاری کنیم.

سپس دکتر نظری، رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره، ضمن تشکر و عرض خیرمقدم به حضار، به تأیید سخنان دکتر ساعی و دکتر طباطبایی پرداخت و عنوان کرد: ما به دنبال تأسیس و توسعه یک شرکت برنامه‌سازی تولید انیمیشن در فضای دانشگاهی هستیم و می‌خواهیم امکانات مطلوبی را برای دانشگاه سوره فراهم کنیم.

وی از توسعه رشته انیمیشن مانند سایر رشته‌ها ابراز امیدواری کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون توانسته‌ایم مجوز تحصیلات تکمیلی دو رشته دیگر در حوزه انیمیشن را بگیریم. امیدواریم با کمک‌های دکتر ساعی بتوانیم کاری کنیم که انیمیشن هم مانند سایر رشته‌های دانشگاه سوره بدرخشد.

دکتر کیارش زندی، مدیر گروه انیمیشن و دبیر نشست‌های انیمیشن جهانی و جهان انیمیشن نیز ضمن تشکر از همکاری دست‌اندرکاران، به بازتاب‌های مثبت سمپوزیوم انیمیشن اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه بازتاب‌ها نسبت به برگزاری نشست‌ها خیلی خوب بوده و حتی دو نفر از سخنرانان نشست‌ها، از کشورهای کانادا و آمریکا با ما همراه بودند.

وی از برگزاری سمپوزیوم‌های دیگر ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک‌های خانم دکتر طباطبایی، سمپوزیوم‌های دیگری هم برگزار کنیم و قدم‌های بزرگ‌تری در راه توسعه دانش و هنر برداریم.

وی همچنین بیان کرد: ما در روزهای ۵ ،۶ و ۷ آبان‌ماه به مدت سه روز سمپوزیوم و به مدت یک هفته نمایشگاه داشتیم که به همت دانشکده هنر دانشگاه سوره برگزار شدند. در این نشست‌ها اساتید برجسته‌ای از دانشگاه‌های هنر، تهران، تربیت مدرس و سوره حضور داشتند.

زندی همچنین درباره مجموع ساعت‌های نشست‌های این سه روز گفت: ظرف ۳ روز، ۱۸ ساعت سخنرانی توسط ۱۱ سخنران داشتیم و میانگین حضار نیز حدود ۱۱۰ نفر بودند.

وی در ادامه بیان کرد: در نمایشگاه نیز ۸ نفر از استادان گروه انیمیشن کار تجسمی ارائه دادند.

کیارش زندی ضمن ابراز خرسندی از بازتاب اخبار برگزاری سمپوزیوم در رسانه‌های رسمی و غیر رسمی به مراکز دیگری هم اشاره کرد و ادامه داد: کانون پرورش فکری و مرکز پویانمایی صبا نیز به عنوان حامی مالی در کنار ما بودند.

وی همچنین از دکتر ساعی رئیس دانشگاه سوره، روابط عمومی، معاونت پژوهشی، معاونت فرهنگی، معاونت اداری و مالی، واحد آموزش، انفورماتیک، حراست و خدمات تشکر کرد و گفت: اگر کمک هر یک از این واحدها نبود، کار به هیچ وجه انجام نمی‌شد.

در پایان به تمامی استادان انیمیشن حاضر در جلسه، لوح تقدیری به رسم یادبود تقدیم شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند