آقاخانی: شهید چمران متعلق به تمامی مردم ایران است/ آنگونه که شایسته است چمران را نشناخته‌ایم

06:190

ایوب آقاخانی نویسنده، کارگردان و بازیگر حوزه تئاتر در بررسی و تحلیل پرداخت هنر تئاتر به شهید دکتر مصطفی چمران گفت: دکتر چمران متعلق به هر ایرانی و منحصر به هیچ دیدگاه و عقیده و جناحی نیست. شهید چمران بخشی از تاریخ ایران است و هر آنچه در تاریخ یک سرزمین است، متعلق به تمامی مردم آن است.

ایوب آقاخانی نویسنده، کارگردان و بازیگر حوزه تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان چالش‌ها و مشکلات تولید نمایشی برای شخصیت‌های مهم دفاع مقدس و بررسی و تحلیل پرداخت هنر تئاتر به شهید دکتر مصطفی چمران گفت: اختلاف‌نظر مدیران فرهنگی با هنرمندان، اصلی‌ترین مشکل در پرداخت نمایشی به شخصیت‌های بزرگانی همچون چمران است. من هم نمایش «تکه‌های سنگین سرب» که به بخشی از زندگی شهید چمران می‌پرداخت را به‌راحتی کار نکردم. یعنی در تولید این نمایش که به یاری خدا هم موفق بود، مسیر من برای رسیدن به یک تئاتر با کیفیت و تأثیرگذار پر از چالش بود.

وی ادامه داد: اجازه داده ‌نمی‌شود به شیوه یک شخصیت دراماتیک تاریخی به یک شخصیت دراماتیک جنگ نزدیک شویم. یعنی اگر یک شخصیت تاریخی را برای تولید تئاتر انتخاب کنیم، کار راحت‌تری در پیش داریم تا اینکه یک شخصیت تاریخی جنگ و دفاع مقدس را مدنظر قرار دهیم. به دلیل اینکه شخصیت‌های تاریخی جنگ متولی‌های بسیاری دارد. همه باید بررسی و رصد کنند که گوشه‌ هیچ تصویری لک و خدشه نداشته باشد و این امر موجب ضعف در کار می‌شود. اما نکته مهم‌تر از آن این است که بسیاری از دوستان هنر تئاتر حوصله‌ای به اندازه من ندارند و بلافاصله کار را رها می‌کنند.

آقاخانی با اشاره به اجرای نمایش خود برای شهید چمران گفت: در نمایش «تکه‌های سنگین سرب» زاویه‌ای از زندگی دکتر چمران را در نظر گرفتم که بخش نامکشوفی از زندگی شهید چمران در حوزه درام و حتی ادبیات بود. هیچ‌کس با این زاویه به شهید چمران نپرداخته‌ بود. عموم مردم و هنرمندان نام چمران را با وقایع کردستان و پاوه در ذهن خود پیوند زده‌اند. این یک اشتباه بزرگ در مورد این شخصیت بزرگ است. چمران خیلی آدم جامع‌الاطراف عجیب و غریبی بوده است.

وی افزود: جالب اینجاست که ارزش شهید چمران برای جوامع غرب خیلی بیشتر از کشور خودش است. چرا که وی را بهتر می‌شناسند. این موضوع را به روایت دوستی کاملاً مطلع بازگو می‌کنم. در این روایت گفته شد که: «در یکی از سفرهای خود به غرب، با یکی از همکلاسی‌های دانشگاهی شهید چمران آشنا شدم. وی به محض اینکه متوجه شد من ایرانی هستم از حال و احوال دکتر چمران پرسید. چرا که اذعان داشت پس از فارغ‌التحصیلی چمران و بازگشت وی به ایران دیگر خبری از ایشان ندارد. من هم طبق معمول کشور خودمان خبر شهادت دکتر چمران در خط مقدم جبهه‌‌های جنگ را به او دادم. این اندیشمند اروپایی پس از شنیدن این مطلب بی‌اختیار روی زمین افتاد و در همان شلوغی همایش شروع به فریاد کشیدن کرد، که چرا دنیا باید نخبه علمی و پرمغزی همچون چمران را بر اثر جنگ از دست بدهد».

آقاخانی ادامه داد: تمام نقد این اندیشمند غربی به اهمیت نخبگانی همچون چمران بود. او ارزش دکتر چمران و امثال ایشان را بیش از هر هم‌وطن ایرانی دیگر درک کرده بود. به همین دلیل اینگونه ناله و منزجر شده بود. متأسفانه آنگونه که شایسته شهید چمران است او را نمی‌شناسیم.

این نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر گفت: اگر بخواهیم ابعاد دیگر شهید چمران را به جامعه معرفی کنیم، بی‌شک آن ابعاد محل حساسیت برای مدیران فرهنگی قرار می‌گیرد. با این سؤال‌ها که چرا به حماسه‌های دکتر چمران نمی‌پردازیم؟ بُعد حماسی چمران را که پرداخته شده است. حماسه‌های چمران را حاتمی‌کیا به زیبایی به تصویر کشیده است. اجازه دهید که ما به ابعاد دیگر زندگی و شخصیت چمران رسیدگی کنیم و آن را برای عموم مردم نمایان سازیم.

وی افزود: منظور من از موانع زیادی بر سر راه تولید نمایش «تکه‌های سنگین سرب»، این نیست که آدم‌های زیادی مانع از کار شدند، بلکه اتفاقاً مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد به خوبی پشتیبانی کردند. مشکل این است که از مطبوعات گرفته تا افرادی که به هر دلیلی دکتر چمران را متعلق به خود می‌دانند و متوجه نیستند که دکتر چمران متعلق به هر ایرانی و منحصر به هیچ دیدگاه و عقیده و جناحی نیست. شهید چمران یک نخبه مردمی است و مردمی باقی می‌ماند. حتی متعلق به فرزندانی است که در دهه نود متولد شده‌اند، چون شهید چمران بخشی از تاریخ ایران است و هر آنچه در تاریخ یک سرزمین است، متعلق به تمامی مردم آن است. متأسفانه این درک وجود ندارد.

آقاخانی در ادامه گفت: بنابراین، هنرمند در مسیر تولید یک اثر برای شخصیتی همچون شهید چمران، در راهی پر از دست‌انداز و چاله چوله قرار می‌گیرد. در این صورت با خود می‌گوید ورود به این مسیر موجب آسیب به ماشینم می‌شود. پس وارد این مسیر نمی‌شوم. این جمله‌ای است که خیلی از هنرمندان به شیوه‌های گوناگون گفته‌اند.

وی با انتقاد از مدیران فرهنگی هنری عرصه تئاتر کشور گفت: مدیران فرهنگی باید به هنرمندان کمک کنند تا دغدغه پرداختن به شخصیت‌های مهم و ارزشمند کشور را دنبال کنند. اما اکثر اوقات به جایش مانع‌تراشی می‌کنیم. هزاران سؤال شک برانگیز از هنرمند در مورد کار پرسیده می‌شود. آیا مطمئن هستید که این کار باید انجام شود؟ منبع و سند این دیالوگ کجاست؟ مشکل‌ساز نشود؟ محل حساسیت نباشد؟

آقاخانی در همین راستا ادامه داد: واقعاً چه حساسیتی؟ چه ایرادی دارد که من در مورد عشق یک مرد جنگی سخن بگویم؟ آیا مردان جنگی ربات هستند؟ چرا ما مسیری را پیش بگیریم که الان در پیچیدن یک جاده فرعی برای پرداختن به وجوه انسانی و کاملاً طبیعی شبیه به همه قهرمانان جنگی پرهیز و یا احساس خطر کنیم؟ این موضوع تنها اختلاف نظر هنرمند با خیلی از مدیران فرهنگی است. در تولید همین نمایش «تکه‌های سنگین سرب» اگر مرکز هنرهای نمایشی سطح به سطح از من طرح می‌خواست و مدام در کوچکترین مسائل کار دخالت و از همه مهم‌تر اعتماد نمی‌کردند، نمایش «تکه‌های سنگین سرب» هرگز متولد نمی‌شد.

آقاخانی با تأکید بر اعتماد به هنرمندان تئاتر که امتحان خود را در فن و محتوای کار پس داده‌اند، گفت: به خیلی از هنرمندان اعتماد نمی‌شود و همچنین آزادی عمل داده نمی‌شود. من همین الان به جرأت می‌گویم که اگر نمایشی برای یک شهید تولید شود، پیشاپیش می‌توانم هفتاد درصد نگاه و سویه اثر را پیش‌بینی کنم؛ چرا که بسیاری از مدیران فرهنگی این نوع نگاه را به عنوان قالبی مطلق برای تولید چنین آثاری در نظر گرفته‌اند. در این شرایط کاملاً مشخص است که هنرمند وارد چنین قالبی نمی‌شود. هنرمند باید آزادی عمل داشته باشد تا خلاقیت خود را نمایان و به کار گیرد. مدیران فرهنگی با این کار خود ارزش‌های این تولیدات را افزایش نمی‌دهند، بلکه موجب کم شدن و محدودیت ارزش‌های آثار و در نهایت کلیشه‌ای شدن آنها می‌شود.

کارگردان نمایش «تکه‌های سنگین سرب» گفت: این عوامل موجب صرف هزینه‌هایی با این عنوان و بدون نتیجه می‌شوند. یعنی نه تأثیرگذار است و نه احساسات مخاطبان را برانگیخته می‌کند. تنها یک آمار بر جای می‌گذارند که ما این کارها را انجام دادیم. اما نتایج این هزینه‌ها کجاست؟

آقاخانی در پایان گفت: عدم پرداختن درست، با کیفیت، ماندگار و تأثیرگذار به شخصیت‌هایی مانند شهید چمران به‌دلیل شرایط عمومی مدیریت‌های فرهنگی و هنری کشور است. البته باید مدیریت‌های ارزشمندی که در مسیر کار فرهنگی درست عمل می‌کنند را فراموش نکنیم. در میان آنها تعداد انگشت‌شماری هم وجود دارند که بر مدار قوانین سیستم سازمانی خود فعالیت و به هنرمندان کمک می‌کنند. اما در میان قضاوت‌های کلی من گم می‌شوند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند