آغاز به کار نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر

05:180

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی از آغاز به کار نخستین کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر در تبریز خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سیدمحمدحسین بلاغی در آیین رونمایی از پوستر کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر، با بیان این مطلب اظهار کرد: شعر آیینی و شعر اهل بیت (ع) یکی از مفاخر تمدن آذربایجان است که همواره در میان شعرای ترک زبان جایگاه ویژه‌ای داشته است. در این میان، در تبریز نیز، در جریان عید غدیرخم، گام‌های مؤثر و جریان‌سازی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر با محوریت اقوام ترک زبان برگزار می‌شود، اظهار کرد: نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر در راستای جریان‌سازی مؤثر و با محوریت شعر غدیر، ولایت، بصیرت، شناخت ولی زمان و سایر موضوعات کار خود را آغاز کرده است.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی در ادامه افزود: دبیرخانه این کنگره هم اکنون در حال جمع‌آوری اشعار و ارتباط با شاعران کشور و شاعران سایر کشورهاست که امیدواریم در پایان این کنگره کتاب مجموعه اشعار به زبان ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی، فارسی و عربی منتشر شده و در اختیار مسلمانان جهان گذاشته شود.

مسلمانان باید به مسئله غدیر اهتمام بیشتری داشته باشند

دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر گفت: مسلمانان به ویژه شیعیان باید به مسئله غدیر اهتمام بیشتری داشته باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن کاملی‌فر در آیین رونمایی از پوستر کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر با بیان این مطلب اظهار کرد: محبان و عشقان اهل بیت (ع) چند روز مانده به ایام عاشورا و تاسوعای حسینی مشغول تدارک و برنامه‌ریزی گرامیداشت این ایام هستند که این کار حرکت بسیار خوبی است، اما باید توجه داشته باشیم قبل از ماه محرم‌الحرام، عید غدیر و دهه امامت، که به عنوان مهم‌ترین مناسبت مسلمانان شناخته است، وجود دارد.

وی افزود: باید نسبت به مسئله غدیر اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم؛ چراکه این عید به عنوان عید الله اکبر نامیده شده و از آن به عنوان روز کمال دین، اتمام نعمت، خشنودی مسلمانان و یأس و نیومدی دشمنان یاد شده است.

نماینده سابق ولی‌فقیه در سپاه عاشورا به برگزاری نخستین کنگره شعر ترکی غدیر اشاره کرد و گفت: اشعاری که در کشورهای مختلف جهان به زبان ترکی در وصف امیرالمؤمنین علی (ع) و روز غدیر سروده شده، در حال جمع‌آوری است که در این کنگره از شعرا تجلیل و قدردانی خواهد شد.

پوستر نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر رونمایی شد

پوستر نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر نیز با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان، دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر، رئیس حوزه هنری استان و شهردار تبریز رونمایی شد.

همه باید برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: همه مسلمانان به ویژه شیعیان باید برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در آیین رونمایی از پوستر کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر که به همت حوزه هنری آذربایجان شرقی برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: عید غدیرخم در اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد؛ این عید به عنوان عید الله اکبر نام‌گذاری شده و بر اساس مستندات تاریخی یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ صدر اسلام شمرده می‌شود. به طوری که از این روز، به عنوان روز کمال دین و اتمام نعمت یاد می‌شود.

وی افزود: متأسفانه آنچنان که باید، در طول سالیان گذشته به اهمیت و جایگاه این عید پرداخت نشده است. اما امروز نیز همه ما مسلمانان به ویژه شیعیان برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنیم و واقعه غدیر را به گفتمان عمومی تبدیل کنیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه از شعر می‌توان به عنوان یکی از بهترین راه‌های تببین، ترویج و تبلیغ غدیرخم استفاده کرد، تصریح کرد: در سال‌های آغازین ظهور اسلام، ادبیات جایگاه ویژه‌ای در نزد اسلام داشته و شاعران اشعار بسیاری را برای تبلیغ و توجه به دین سروده‌اند، که موضوع ولایت و واقعه غدیر یکی از مهم‌ترین موضوعات اشعار شاعران آن دوران بوده است.

وی با بیان اینکه ادبیات آذربایجان بعد از ظهور اسلام رشد چشمگیری داشته است، ادامه داد: بسیاری از اندیشمندان آذربایجانی همچون خطیب تبریزی با تحصیل زبان عربی، توانستند آثار گران سنگی را از خود به جای بگذارند.

آل‌هاشم در ادامه از اعضای شورای سیاست‌گذاری و هئیت علمی کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر قدردانی کرد و گفت: بنده برگزاری این کنگره را به فال نیک گرفته و به تمامی اعضای شورای سیاست‌گذاری آفرین می‌گویم و ان‌شاءالله همه مسلمانان از برکات روز غدیر بهره‌مند شوند.

گفتنی است، نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر با موضوعات سیمای علی (ع) در قرآن، علی (ع) خانواده و سبک زندگی، علی (ع) و مسئله صلح جهانی، علی (ع) در آیینه نهج‌البلاغه و سایر موضوعات مرتبط برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا تاریخ ۲۸ تیرماه به دبیرخانه این کنگره واقع در حوزه هنری آذربایجان شرقی ارسال کنند. این کنگره در پنجم مردادماه، در آستانه عید غدیر خم در تبریز برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند