آغاز به کار «فیلم‌خانه» حوزه هنری اصفهان

05:000

 


«فیلم‌خانه» حوزه هنری اصفهان با یاد زاون قوکاسیان آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در این مراسم که سه‌شنبه ۲ آذرماه با حضور اساتید سینما، دوستان و همکاران زاون قوکاسیان با اجرای امیر صفایی‌پور در سالن سوره اصفهان برگزار شد، احمد نوری سرپرست حوزه هنری استان اصفهان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد قوکاسیان درخصوص عکس‌ها و فیلم‌هایی که از سال‌های تحصیل پدرش و همراهی زاون قوکاسیان با او دارند و از خاطرات کودکی خود از ایشان سخن گفت.

رویکردی جدید برای فیلم‌خانه حوزه هنری

وی افزود: در راه‌اندازی «فیلم‌خانه» حوزه هنری استان اصفهان، رویکرد جدیدی داریم تا در ادامه زحمت‌هایی که برای کانون فیلم در سال‌های قبل کشیده شده است، اکنون با واحد هنرهای تصویری برنامه‌ریزی هفتگی شده است که هر روز هفته با برنامه‌ای سینمایی در خدمت مخاطبان باشیم.

وی ضمن تشکر از همراهی مصطفی حیدری مدیر دفتر تخصصی سینما و مجتبی شاه‌مرادی معاونت شهرداری و رئیس سازمان فرهنگی رفاهی شهرداری اصفهان ادامه داد: شنبه‌ها اختصاص دارد به سینمای کودک، یکشنبه‌ها به نمایش فیلم‌های کوتاه، دوشنبه‌ها به اکران فیلم‌های مستند، سه‌شنبه به فیلم‌خانه و چهارشنبه برنامه‌های انیمیشن خواهیم داشت.

سرپرست حوزه هنری استان اصفهان اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی فیلم‌خانه حوزه هنری استان اصفهان بتوان پاتوق خوبی برای مخاطبان سینمایی در اصفهان ایجاد کرد و همچنین امیدواریم تا در فضای تولید ورود بیشتری داشته باشیم.

زاون آدم دغدغه‌مند و متعهدی بود

میثم بکتاشیان مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان در خصوص خاطرات خود از زمانی که مدیریت تالار هنر را بر عهده داشت، گفت: خاطرات بسیار خوبی از زاون دارم و چیزهای زیادی از ایشان یاد گرفتم.

وی از برگزاری دوره‌های هشت ماهه فیلم‌سازی مستند زیر نظر زاون گفت و خاطرنشان کرد: حضور ایشان باعث شد که دوره‌ها خیلی تخصصی برگزار شود.

وی از احترامی که استاد قوکاسیان به روزه‌داران که منع خوردن و آشامیدن داشتند، خاطراتی را بیان کرد و افزود: ایشان به شدت پایبند به اخلاقیات بودند و با صبوری و احترام با همه رفتار می‌کردند. ایشان بسیار صبور و با تواضع بودند و خیلی بزرگ‌منشانه رفتار می‌کردند. زاون همیشه به فکر شاگردانش بود و در بستر بیماری هم سراغ شاگردانش و بچه‌هایی که با ایشان همکاری داشتند را می‌گرفت.

بکتاشیان ادامه داد: او آدم دغدغه‌مند و متعهدی بود. ایشان انسان بزرگی بودند که به گردن همه ما حق دارند، محبتی که ایشان به دوستان و شاگردانشان داشتند بی‌مثال بود و به همین دلیل همه با محبت در مراسم تشییعشان شرکت کردند.

زاون یاری‌رساننده فرهنگ و هنر اصفهان

فرزان معظم مدیر سابق هنرهای تصویری حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به راه‌اندازی کانون فیلم توسط زاون قوکاسیان گفت: از زاون انسان بودن را یاد گرفتم و اینکه با استفاده از زبان سینما در قالب زمان و مکان گسترش پیدا کنیم و تکثیر شویم.

وی ادامه داد: کانون فیلم حرکت خوبی بود که با همت خانم رجایی دارد اتفاق می‌افتد، کسی که خودش دانش‌آموخته رشته سینماست و کلاس‌های زاون قوکاسیان را نیز درک کرده است.

معظم با اشاره به ترجمه کلمه زاون گفت: این کلمه به معنای یاری‌رساننده است و ایشان به واقع یاری‌رساننده فرهنگ و هنر اصفهان بودند.

وی از ایجاد دوباره فرصت دوباره برای تماشای فیلم‌های خوب سینما توسط حوزه هنری استان اصفهان تشکر کرد.

فیلم‌خانه، ادامه‌دهنده موفقیت‌های کانون فیلم

غلامرضا مهیمن مستندساز اصفهانی، ضمن تبریک برای شروع فعالیت دوباره کانون فیلم به همت حوزه هنری استان اصفهان گفت: امیدوارم فیلم‌خانه در ادامه کارش همان موفقیتی که کانون فیلم اصفهان به دست آورد را به دست بیاورد.

وی در خصوص مرحوم زاون قوکاسیان ادامه داد: او یک شهروند اصفهانی بود. یک همشهری ساده و اصیل اصفهانی که ارتباطش با شهرش به نوع دیگری بود و برای فرهنگ و هنر دل می‌سوزاند و هر کاری از دستش بر می‌آمد برای فرهنگ و هنر اصفهان می‌کرد. اگر فکر می‌کرد کسی در هر کجای دنیا می‌تواند به رشد فرهنگ سینمایی مردم اصفهان کمک کند او را دعوت می‌کرد و درب منزلش به روی همه باز بود.

وی افزود: دغدغه تمام زندگی زاون، شهر و فرهنگ این شهر و افزودن دانش سینمایی و غیر سینمایی شهروندان آن و حمایت از هنرمندان این شهر بود، ما باید نسبت به فرهنگ و شهرمان متعهد باشیم و چیزی به فرهنگ شهرمان بیافزاییم.

مهیمن با اشاره به اینکه در گذشته‌های دور، فرهنگ استاد و شاگردی وجود داشت و وقتی استادی فوت می‌کرد یک جایگزین برای او وجود داشت، گفت: اکنون این الگوسازی از میان رفته است و جایگزینی برای بسیاری از هنرمندان و بزرگانی که از دست می‌دهیم نیست.

این فیلم‌ساز اصفهانی خاطرنشان کرد: فیلم‌ها و کتاب‌های زاون قوکاسیان در اختیار شهرداری اصفهان قرار گرفته است تا اگر موزه سینما تأسیس شود در اصفهان این فیلم‌ها و کتاب‌ها به موزه منتقل می‌شود.

در پایان مراسم پوستر آغاز به کار فیلم‌خانه اصفهان رونمایی و توسط حضار امضا شد و فیلم سینمایی «پوست» به کارگردانی برادران ارک به نمایش درآمد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند