آغاز به کار رسمی پردیس سینمایی بهمن شهرکرد/ جعفریان: تولیدات باید مبتنی بر نقش تألیفی و هویت اندیشه‌ای حوزه هنری باشد

07:000

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری در آیین افتتاحیه پردیس سینمایی بهمن شهرکرد گفت: تولیدات جدید باید مبتنی بر نقش تألیفی و هویت اندیشه‌ای و گفتمان حوزه هنری باشد و اقتباس از واقعیت‌ها و رویدادها، یکی از مسیرهای اصلی در شکل‌دهی به جریان تولید محتوا است.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پردیس سینمایی بهمن شهرکرد روز سه‌شنبه ۴ خردادماه با حضور رئیس حوزه هنری، رئیس سازمان سینمای حوزه هنری، معاونت اداری مالی حوزه هنری، مسئولین استانی و هنرمندان چهارمحال و بختیاری آغاز به کار کرد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در آیین افتتاحیه این پردیس گفت: پردیس سینمایی بهمن شهرکرد با چهار سالن مسقف و یک سالن روباز از شکل قبلی خود به صورت ۱۰۰ درصدی تغییر کرده و ضمن بازسازی اساسی با ساختمانی جدید و به‌روزتر با مجهزترین و جدیدترین امکانات تصویری و صوتی موجود در ایران آغاز به کار خواهد کرد.

حجت‌الله شیروانی در این برنامه ضمن تشکر از زحمات شبانه‌روزی برای بازسازی سینما بهمن گفت: فعالیت بازسازی و انجام پروژه پردیس سینما بهمن شهرکرد از ابتدای تعطیلی سینما در استان به‌دلیل شیوع بیماری کرونا آغاز شد و هم اکنون شاهد افتتاح این مجموعه به عنوان نخستین پردیس سینمایی استان هستیم.

وی افزود: هزینه تکمیل پروژه پردیس سینمایی بهمن شهرکرد بیش از ۶۰ میلیارد ریال بوده که از محل اعتبارات ملی حمایتی سازمان سینمایی حوزه هنری و مؤسسه بهمن سبز تأمین شده است.

وی بیان کرد: انجام پروژه‌ پردیس سینمایی بهمن شهرکرد نشانه‌ اهمیت به مخاطب و سلایق متنوع و تکریم شهروندان است و پس از این همشهریان می‌توانند با توجه به سلیقه خود به تماشای فیلم‌های اکران روز کشور بنشینند.

شیروانی در پایان با اشاره به اینکه در استان حوزه هنری سالن‌ها و امکاناتی نداشته است، گفت: در تلاش هستیم با تغییر رویکرد سینما از تک بعدی بودن بتوانیم علاوه بر اکران فیلم‌ها در پردیس سینمایی یک پاتوق هنری و فرهنگی برای علاقه‌مندان ایجاد کنیم.

عمده فعالیت‌های سازمان سینمایی در حوزه تولید، توزیع و رشد استعدادهاست

حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری در آیین افتتاحیه پردیس سینمایی بهمن شهرکرد گفت: عمده فعالیت‌های سازمان سینمایی در حوزه تولید، توزیع و رشد استعدادهاست و ما به دنبال رونق دادن به جریان تولید محتوای تصویری، مستند و فیلم کوتاه از طریق گروه‌های مستقل مبتنی بر هویت اندیشه‌ای و نقش تعلیمی و گفتمانی حوزه هنری هستیم.

جعفریان با بیان اینکه حوزه هنری گنجینه‌ای مکتوب از آثار هنری و محتوایی غنی است، خاطرنشان کرد: تولید فیلم سینمایی در کشور بدون متن مناسب بی‌فایده است و در تلاش هستیم با اقتباس از واقعیات و با کمک فعالان و هنرمندان استان‌ها فرصت ظهور و بروز استعدادها را داشته باشیم.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری با بیان اینکه به دنبال توسعه ناوگان سینمایی هستیم، افزود: با افزایش سینماها و پردیس‌های سینمایی بخش رویش را برای آثار کار اولی‌ها و تولیدات غیرسینمایی راه‌اندازی خواهیم کرد و با پخش سیار به توسعه متوازن در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کمک خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای افزایش حقوق مالکانه آثار و کپی‌رایت به دنبال توسعه و تجاری‌سازی هستیم و با توجه به اینکه مخاطب عمده ما خانواده و کودک است به دنبال استفاده از مجتمع‌های فرهنگی و پارک‌های موضوعی برای اکران‌های فیلم‌هایی با محوریت خانواده هستیم.

جعفریان در پایان با اشاره به اینکه در دو سال اخیر توسعه سینماها چشم‌گیر بوده بیان کرد: پرده‌های سینما از ۱۰۳ تا به ۱۸۳ مورد افزایش داشته که تا شروع جشنواره فجر بسیار بیشتر خواهند شد تا به ۴۰۰ پرده برسیم و با بررسی روندهای روز دنیا بتوانیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم.

پرده‌های سینمایی حوزه هنری تا جشنواره فجر به ۱۸۳ مورد می‌رسد

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری با اشاره به اینکه تعداد پرده‌های سینمایی حوزه هنری در مدت ۲ سال گذشته نزدیک به ۲ برابر رشد داشته است، گفت: تا جشنواره فیلم فجر امسال، آمار پرده‌های سینمایی حوزه هنری به ۱۸۳ پرده افزایش خواهد یافت.

جعفریان افزود: مرحله نخست توسعه و نوسازی سینماهای زیرمجموعه حوزه هنری کشور از مدتی قبل آغاز شده است و گشایش پردیس سینمایی شهرکرد، نخستین افتتاحیه رسمی روند توسعه‌ای و سینما سازی حوزه هنری است.

وی با اشاره به اینکه تا نیمه خرداد پردیس سینمایی گرگان نیز به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در یک برنامه برخط، از مجموعه سالن‌های نمایش آماده شده در تهران رونمایی خواهد شد.

جعفریان افزود: روند سینماسازی و توسعه سالن‌های نمایش در سازمان سینمایی حوزه هنری برای مراحل دوم و سوم نیز برنامه‌ریزی شده است و بنا به اولویت‌های تعریف شده استان‌ها و شهرستان‌های بدون سینما در این مراحل از داشتن این مراکز فرهنگی هنری بهره‌مند می‌شوند.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری با بیان اینکه در حال حاضر از مجموع ۶۰۰ سالن و پرده سینمایی موجود در کشور ۱۵۰ سالن و پرده در اختیار حوزه هنری است که تا پایان سال این آمار به ۲۰۰ سالن و پرده سینمایی می‌رسد، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده به زودی نزدیک به نیمی از سالن‌ها و پرده‌های سینمایی کشور به مجموعه حوزه هنری می‌پیوندند تا آرایش هماهنگ و منظمی در زنجیره توزیع شکل گیرد.

جعفریان یادآور شد: روند توسعه سینمایی و سینماسازی حوزه هنری روال ثابتی را طی نخواهد کرد و پس از پایان مرحله اول و در مراحل بعدی بازنگری‌های اصولی بر مبنای توسعه‌های بروز دنیا در امر سینماسازی و سینماداری انجام می‌شود.

جعفریان در ادامه با بیان اینکه در سازمان سینمایی حوزه هنری تلاش می‌شود تغییراتی در ساختار، فرآیندها و فعالیت‌ها ایجاد شود، تصریح کرد: این تغییرات در سه محور تولید، توزیع و استعدادیابی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه این سازمان به دنبال رونق‌بخشی به جریان تولید محتوای تصویری همچون فیلم سینمایی، پویانمایی، مستند، فیلم کوتاه و سریال است، افزود: این جریانی است که باید به صورت فزاینده آغاز شود و در خدمت زنجیره توزیع و نمایش قرار گیرد و این مهم در حوزه تولید با تقویت استودیو و گروه‌های مستقل در سراسر کشور انجام خواهد شد و تا حد ممکن نقش حاکمیتی و شأن ستادی حوزه هنری حفظ می‌شود.

جعفریان افزود: تولیدات جدید باید مبتنی بر نقش تألیفی و هویت اندیشه‌ای و گفتمان حوزه هنری باشد و اقتباس از واقعیت‌ها و رویدادها، یکی از مسیرهای اصلی در شکل‌دهی به جریان تولید محتوا است.

وی در خصوص بحث استعدادیابی به‌عنوان یکی از راهبردهای اصلی سازمان سینمایی حوزه هنری برای ایجاد تحول یادآور شد: تمرکززدایی و توجه به گروه‌های هنری مستقر در شهرستان‌ها برنامه‌ای است که با برقراری ارتباط با هنرمندان فعال استانی و برگزاری رویدادها و جشنواره‌های ملی و منطقه‌ای دنبال خواهد شد تا استعدادهای جدید شناسایی شوند.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری همچنین بر تکمیل زنجیره توزیع و نمایش در این مجموعه تأکید کرد و گفت: راه‌اندازی بخش تخصصی کودک با همکاری بخش خصوصی و ایجاد بخش رویش برای پخش و نمایش کار اولی‌ها از برنامه‌هایی است که پس از بهبود شرایط شیوع کرونا و بازگشایی کامل سالن‌های سینما انجام می‌شود.

جعفریان راه‌اندازی پخش سیار در فضاهای روباز و مناطق بدون سینما، توسعه تجاری‌سازی آثار تولیدی در حوزه ملی و بین‌المللی و تشکیل آژانس تبلیغی برای بهره‌برداری اقتصادی از اماکن و ظرفیت‌های محیطی را نیز از برنامه‌های در دست اجرای سازمان سینمایی عنوان کرد و اظهار داشت: سامانه نمایش خانگی نیز به زودی با تولید سریال کار خود را آغاز می‌کند.

گفتنی است، بازسازی پردیس سینمایی بهمن با جذب اعتبارات ملی و حمایتی سازمان سینمایی حوزه هنری و مؤسسه بهمن سبز و با صرف بیش از ۶۰ میلیارد ریال اعتبار انجام شده است.

در حال حاضر فیلم‌های پردیس سینمایی بهمن شهرکرد همزمان با سطح کشور در چهار سانس و در چهار سالن مسقف و یک سالن روباز اکران می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند