معرفی واحدهای حوزه هنری


یکی از نام‌های آشنا در حیطه‌‎ی فرهنگ و هنر اسلامی، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است.این موسسه‌ی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی یکی از متولیان فرهنگی - هنری کشور است که با محوریت عنصر الهی اسلام و حکومت اسلامی دست‌اندرکار فعالیت‌های گسترده و متنوعی است از قبیل: انتشار چندین عنوان نشریه با زمینه‌های فرهنگی و هنری، آموزش رشته‌های مختلف هنری، تهیه‌کنندگی و ساخت فیلم‌ها سینمایی، تولید فیلم‌نامه با بهره‌گیری از استعداد‌های کشور، پشتیبانی از گروه‌های هنری در زمینه‌های گوناگون، حمایت از برگزاری نمایش‌های آیینی و تعزیه، اقدام به احیای هنر های اصیل ایرانی - اسلامی و همچنین انجام فعالیت ها و ارائه خدمات دیگر در جهت حفظ امتداد و تکیه بر آرمان های انقلاب اسلامی می‌نماید.

پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی

از ابتدای انقلاب و شکل‌گیری حوزه‌ی هنری، مباحث تئوریک هنر به ویژه در مقوله‌هایی همچون هنر دینی، هنر اسلامی، هنر متعهد، زیبایی‌شناسی و فلسفه‌ی هنر به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم هنرمندان مطرح بود. همچنین ضرورت تبیین، تفسیر و بررسی وجوه افتراق و اشتراک آثار خلق شده با آثار هنری انقلابی و متعهد در دیگر اعصار و نقاط جهان و همچنین آسیب ‌شناسی آثار موجود و جست‌وجوی مبانی هنر دینی در وجوه مختلف برای ادامه، تعمیق، گسترش و استمرار هنر دینی نیز از مواردی بود که ذهن هنرمندان و علاقه‌مندان به حوزه‌ی مباحث تئوریک هنر را به خود مشغول می‌ساخت. در کنار فعالیت‌های خلاقانه‌ای که توسط هنرمندان صورت می‌گرفت، حلقه‌های بحث و بررسی و نقد و تحلیل آثار نیز به صورت غیررسمی در محیطی صمیمانه تشکیل می‌شد و تک کارهایی نیز در مقوله‌های مذکور منتشر می‌گردید. کم‌کم برای امر تحقیقات، دفاتری نیز شکل گرفت و سرانجام ضرورت ایجاد یک مرکز که بتواند فعالیت‌های پژوهشی را در قالب صحیح علمی و قابل ارزیابی سامان دهد، منجر به تأسیس مرکز تحقیقات حوزه هنری شد. به این ترتیب، عملاً پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی براساس سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت خود در امور پژوهشی علاوه بر داشتن ۹ گروه علمی، نسبت به ایجاد شش مرکز پژوهشی اقدام کرده است:

 • مرکز مطالعات هنر و فرهنگ ایران
 • باشگاه هنرپژوهان جوان
 • مرکز خلاقیت‌های هنری
 • مرکز دائمی همایش‌ها و نشست‌های علمی
 • مرکز تحصیلات تکمیلی
 • کتابخانه و مرکز اسناد



مرکز ترجمه

مترجمان و دست‌اندرکاران این مرکز در راستای تلاش جهت پیدا کردن مخاطب جهانی برای ادبیات کشورمان، تعداد زیادی از آثار نویسندگان فارسی را به زبان‌های دیگر دنیا ترجمه می‌کنند و در میان جوامع جهانی نشر می‌دهند. روند گزینش آثار مجموعه‌های ادبی ترجمه شده در این مرکز در مرحله‌ی نخست توسط نویسندگان و شاعران صاحب نام و باتجربه انجام شده و در مرحله‌یدوم، خود مترجمان باتجربه به سبک ادبی و ذائقه‌ی مردم کشور مقصد، گزینش را تکمیل می‌کنند.. عرصه‌ی ادبیات و فرهنگ کشورمان به بهترین شکل در دیگر کشورها، از دغدعه‌های مهم این واحد محسوب می‌گردد.




کتابخانه
کتابخانه و مرکز اسناد
پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی
حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی

تاریخچه و معرفی کتابخانه کتابخانه تخصصی هنر و ادبیات پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سال 1358 با تعدادی از نشریات و کتب نفیس هنری و ادبی تأسیس و به دلیل دارابودن منابع تخصصی و غنی و هنری فارسی و لاتین، خیلی زود بستر مناسبی را برای نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری به وجود آورد تا در خلق آثار خود از منابع آن بهره گیرند. کتابخانه بیش از هفتاد هزار نسخه کتاب دارد که شامل 65890 نسخه کتاب فارسی، 1516 نسخه کتاب عربی و بیش از یازده هزار نسخه کتاب هنری لاتین به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، روسی و ایتالیایی است. همچنین شامل نشریات فرهنگی، هنری و ادبی مربوط به سال‌های پس از 1305 است که به شکل مدون و صحافی شده در کتابخانه موجود و هر سال نیز بر تعداد این نشریات افزوده می‌شود. نویسندگان، دانشجویان، محققان و پژوهشگران رشته‌های هنری و ادبی بیشترین تعداد مخاطبان کتابخانه را تشکیل می‌دهند. هنرمندان و پرسنل محترم حوزه هنری به‌صورت رایگان و دانشجویان، هنرجویان، نویسندگان، پدیدآورندگان و... به‌ضرورت و تشخیص کتابخانه می‌توانند با پذیرش و پرداخت حق عضویت تعیین شده به عضویت کتابخانه درآیند. کتابخانه حوزه هنری در حال حاضر 9946 نفر عضو دارد که 7075 نفر از آنان از اعضای فعال کتابخانه هستند. ساعات کار کتابخانه در حال حاضر روزهای شنبه لغایت چهارشنبه از ساعت 30/7 الی 30/19 می‌باشد. همچنین با قابلیت Webbase بودن نرم‌افزار کتابداری کتابخانه و قرارگرفتن منابع در محیط اینترنت و اینترانت امکان جستجو و دسترسی به عناوین منابع درخواستی بدون نیاز به مراجعه، از طریق آدرس زیر فراهم است.

 • بخش‌های کتابخانه
 • بخش کتب فارسی، عضویت و امانت کتاب

  بخش مرجع، نشریات و سالن مطالعه

  بخش خدمات کامپیوتری، کپی، اسکن، اینترنت و اطلاع‌رسانی

  بخش فهرست‌نویسی و آماده‌سازی کتاب

  بخش پایان‌نامه‌ها

  تأمین منابع

  اطلاعات آماری منابع کتابخانه
  ردیف تعداد/ واحد منابع
  1 65890 جلد کتاب فارسی
  2 11499 جلد کتاب لاتین
  3 1516 جلد کتاب عربی
  4 1823 عنوان کتاب مرجع
  5 نسخه 159 پایان‌نامه‌
  6 14 عنوان نشریه روزنامه
  6 14 عنوان نشریه روزنامه
  7 129 عنوان نشریه مجلات
  8 154 عنوان نشریات آرشیوی
  9 9946 نفر تعداد کل اعضاﺀ
  10 7075 نفر تعداد عضو فعال


گالری خانه عکاسان شماره دو

از ابتدای تاسیس خانه عکاسان ایران، گالری به عنوان فضای مهمی برای عرضه و نمایش عکس، تبادل نظرات و نشست‌ها، محافل و رونمایی‌ها و ... مورد توجه قرار گرفت و با توجه به اصالت و اهمیت گالری در کنار گسترش فضای مجازی، مجدداً «گالری خانه» بر اساس نیازهای روز طراحی و ساخته شد. موقعیت این گالری با درِ مجزا به خیابان سمیه، محیط مناسبی برای قرارگرفتن در بین گالری‌های هنری منطقه و ارتباط آزاد مخاطب بدون نیاز به ورود به ساختمان اداری حوزه هنری فراهم کرده است و در کنار آن گالری شماره یک خانه عکاسان ایران که در طبقه همکف ساختمان حوزه هنری قرار دارد به عنوان گالری مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا کنون بیش از پانصد نمایشگاه در گالری‌های خانه عکاسان ایران برگزار گردیده و بیست جلد کتاب از این نمایشگاه‌ها به زیور طبع آراسته شده است. همواره تلاش گردیده علاوه بر رسالت اصلی حوزه هنری یعنی انتقال پیام انقلاب اسلامی در قالب هنر، نمایشگاه‌های برگزار شده از کیفیت حرفه‌ای لازم برخوردار بوده و از تمهیدات هنری روز جهان در انتقال این پیام متعالی استفاده گردد.

تالار اندیشه

این تالار یکی از معروف‌ترین بناهای حوزه هنری انقلاب اسلامی است. ظرفیت قسمت اصلی تالار اندیشه ۵۰۰ نفر، بخش بالکن ۹۰ نفر و بخش ویژه (vip) ۱۱۰ نفر است، که در مجموع شامل ۷۰۰ نفر می‌شود. از نظر تاریخی،‌ قدمت این تالار به زمان تاسیس حوزه هنری انقلاب اسلامی برمی‌گردد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بناهای این مجموعه شناخته می‌شود




تالار سوره

تالار سوره با برخورداری از صحنه مناسب، امکانات نورپردازی و نمایش،‌ یکی از مجهزترین سالن‌ها برای اجرای تئاتر و نمایش به شمار می‌آید. این مکان برای برگزاری همایش،‌ جشنواره‌،‌ گردهمایی،‌ مجمع عمومی، نمایش فیلم و‌ اجرای کنسرت موسیقی نیز مناسب است. ظرفیت سالن اصلی تالار سوره ۳۰۰ نفر و فضای بالکن ۱۱۰ نفر است.




تماشاخانه مهر

تالار سوره با برخورداری از صحنه مناسب،این تماشاخانه با وجود امکانات نورپردازی محیطی،‌ سیستم صوتی و فضای مناسب تمرین و اجرای نمایش،‌ یکی از سالن‌های ویژ‌ه تئاتر حوزه هنری انقلاب اسلامی است. تماشاخانه مهر می‌تواند در هر اجرا میزبان ۱۳۰ نفر از علاقه‌مندان باشد.




تماشاخانه ماه

این تماشاخانه با ظرفیت ۴۰ نفر و بهره‌مندی از سیستم صوتی،‌ مکانی مناسب برای تمرین و اجرای گروه‌های نمایشی و تئاتر است.




تالار اوستا

این تالار با ظرفیت ۵۷ نفر، مکان مناسبی برای برگزاری کنفرانس‌ها، جلسات گروهی، اکران‌های خصوصی، گردهمایی‌ها، مجامع عمومی و همایش‌ها است.




تالار سلمان هراتی

این تالار دارای ظرفیتی معادل 35 نفر می باشد که با توجه به نحوه چیدمان، امکانات و طراحی منحصر به فرد خود محلی مناسب جهت برگزاری مراسم ها، همایش ها؛ گردهمایی ها و جلسات گروهی می باشد.




ساختمان نشان - مرکزآموزش

این مرکز در دوطبقه با 2کلاس و یک استودیو موسیقی یکی از ماندگارترین بناهای مجموعه حوزه هنری است. طبقه اول دارای ۲ کلاس آموزشی با امکانات صوتی و تصویری کامل جهت خدمت رسانی به هنرجویان حوزه و ورکشاپ های خارج از حوزه در حال بهره برداریست ؛کلاس حکمت با ظرفیت۱۲۰ نفر و کلاس معرفت با ظرفیت ۵۰ نفر و هم چنین دارای یک استودیو ضبط صدا وتصویر به نام آسمان می باشد ساختمان نشان با نقش‌های اسلیمی و آینه‌کاری های سقف، ستون و دیوارها از بناهای دارای قدمت حوزه هنری شناخته می‌شود.




تالار صفارزداه

‌این تالار با ظرفیت ۵۰ نفر و با توجه به چیدمان سالن و امکانات موجود، محل مناسبی برای برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی است.




واحد حوزه هنری دیجیتال

حوزه هنری دیجیتال، از ابتدای دهه 90 به عنوان مرکز تحول دیجیتال در حوزه هنری انقلاب اسلامی تأسیس گردیده است. نهادی است تخصصی درزمینه‌ی فناوری‌ها و بسترهای نوین فرهنگی و صنعت محتوای دیجیتال که علاوه بر پژوهش و مشاوره دراین زمینه‌ها، زیرساخت‌های لازم برای ورود حوزه هنری، مراکز و دفاتر آن به بسترها، کسب و کارهای نوین و فضای مجازی را فراهم نموده است. حوزه هنری دیجیتال، واحدی ستادی، چابک و متمرکز می‌باشد که به ایفای نقش‌های راهبری مدیریت تغییر و تسهیل‌گری، آموزش وتربیت، برنامه‌ریزی و مشاوره و هم‌چنین ایجاد زیرساخت‌های نرم‌افزاری می‌پردازد. این واحد از طریق زیرمجموعه‌های زیر به دنبال خلق تجربه‌ای توأمان از فضای حقیقی و مجازی برای مخاطبان خود می‌باشد:

 • نوآوری و فناوری سوره (نفس)
  • مرکز نوآوری و فناوری سوره که با نام نفس شناخته می شود با رویکرد نوآوری باز، جهت پاسخ به نیازهای فناورانه حوزه هنری در سال 1399 تاسیس گردید ما در این مجموعه با به کارگیری منابع مورد نیاز وطرحِ نیازهای فرهنگی وهنری نوآورانه به دنبال ایجاد کسب وکارهای جدید ویا بهبود آن ها می باشیم.

 • متین (نگار سابق)
 • مرکز ترویج



واحد سپهر سوره هنر

مؤسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر، با سابقه‌یفعالیت بیش از یک دهه در برگزاری جشنواره‌ها و برپایی نمایشگاه‌های ملی و راه‌اندازی و اداره‌ی محافل ادبی – هنری و فرهنگی، توانسته فعالیت‌های درخشانی را در کارنامه‌ی خود به ثبت برساند. گفتنی است که این مؤسسه هر ساله به برگزاری به طور متوسط 15 جشنواره ملی و بین‌‌المللی و همچنین برپایی نمایشگاه به صورت ماهانه و محافل متعددی در عرصه هنر و ادب می‌پردازد.




دبیرخانه مرکزی

دبیرخانه مرکزی یکی از مهمترین واحدها و به نوعی قلب تپنده‌ی هر سازمان به شمار می‌رود و ابزار نیرومندی است در جهت آسان سازی کارها، افزایش دقت و سرعت بخشی به امور و بستر مناسبی است برای ایجاد ارتباط شفاف بین مدیران، کارکنان و مراجعین سازمان است. بدیهی است که در راستای رسیدن به اهدف والای سازمانی، کارکنان این مجموعه می‌بایست از خصائصی همچون گشاده‌رویی، حسن رفتار، مسئولیت‌پذیری، سرعت در انجام امور و مهم‌تر از همه بردباری برخوردار باشند زیرا که انجام امور محوله جز این، میسر نخواهد نشد. مهمترین وظایف دبیرخانه مرکزی حوزه هنری نظارت بر چگونگی مکاتبات برون سازمانی است، ضمن آنکه انجام تمامی مکاتبات برون سازمانی اعم از نامه‌های وارده و صادره در ستاد را به صورت متمرکز عهده دار است. لازم به ذکر است دبیرخانه‌ی مرکزی حوزه هنری به عنوان واحدی فعال و پویا ضمن استفاده از نرم‌افزار اتوماسیون اداری همکاران سیستم، به نرم افزارهای آی کن شکبه پیام دولت و نیز مکاتبات الکترونیکی ریاست جمهوری متصل است و از طریق پست الکترونیک نیز به انجام امور محوله می‌پردازد.




صندوق سبز هنرمندان

موسسه قرض الحسنه برگ سبز هنرمندان در تاریخ 15/12/1378 تحت شماره 11802 در اداره ثبت شركت‌ها به ثبت رسیده و عملاً از تاریخ 1/1/1379 شروع به فعالیت نموده است. وظایف موسسه : انجام كارهای عام‌المنفعه بطور غیرانتفاعی، پرداخت وام‌های بدون بهره )قرض الحسنه) و اعطای اعتبارات بدون بهره به اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی با رعایت موازین شرعی. از دیگر خدمات موسسه شامل دریافت وام، اعتبار بدون بهره از منابع داخلی و خارجی، قبول هدایا، وصول وجوه و اسناد امانتی اشخاص و قبول نمایندگی و وكالت. اشاعه نشر و ترویج فرهنگ اسلامی به هر نحو و كیفیت و انجام امور خیریه و خدمات عام‌المنفعه به منظور پیشبرد اهداف اسلامی از دیگر اقدامات این موسسه می‌باشد .موسسه قرض‌الحسنه برگ سبز هنرمندان طی سنوات گذشته وبراساس رسالت ، اهداف و مسئولیت فرهنگی و اجتماعی خویش تلاش نموده تا با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به اقشار كم درآمد، كارمندان حوزه هنری و شركت‌ها و موسسات وابسته وعلی‌الخصوص اهالی فرهنگ و هنر، گام كوچكی در رفع نیازهای جامعه داشته باشد.




حراست


گالری ابوالفضل عالی

گالری ابوالفضل عالی با مساحتی حدود 140 متر مربع از جمله فضاهای نمایشگاهی مرکز هنرهای تجسمی و محل عرضه و نمایش آثار هنرمندان است. گالری عالی با موقعیت خاص خود از نظر جغرافیایی و زیبایی فضای فیزیکی مورد توجه علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی است و هر ساله آثار فراوانی را از هنرمندان داخلی و خارجی در معرض تماشای بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.



گالری خانه عکاسان شماره یک

در کنار گالری شماره دو، گالری شماره یک خانه عکاسان ایران که در طبقه همکف ساختمان حوزه هنری قرار دارد به عنوان گالری مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاونت توسعه مدیریت و منابع

استفاده از ظرفیت‌های موجود در جهت انتقال محتوای فرهنگی و دینی به جامعه و پرورش استعدادها و ذوق فرهنگی و هنری افراد از جمله وظایف این معاونت برشمرده می‌شود. در ادامه انجام کلیه‌ی امور مربوط به نیروی انسانی از استخدام تا آموزش و توسعه‌ی آن‌ها و هم‌چنین پیش بینی احتیاجات پرسنل و امور رفاهی مرتبط با آن‌ها ، طراحی برنامه‌های تحول اداری از جمله امور مالی و حسابداری، عقد قراردادها و سایر امور حقوقی داخلی و خارجی سازمان را میتوان در زمره‌ی وظایف مرتبط با این واحد برشمرد. زیرمجموعه‌های این واحد عبارتند از:

 • توسعه و پشتیبانی
 • رفاه و تعاون
 • منابع انسانی
 • حقوقی
 • مالی و حسابداری



اداره کل ارتباطات و رسانه

این واحد با بهره‌مندی از شورای سیاستگذاری ارتباطات و رسانه حوزه هنری و التزام به عمل در چهارچوب مصوبات این شورا، در تلاش جهت عمق بخشی هر چه بیشتر به بعد اجتماعی حوزه هنری، توسعه‌ی مخاطبان و برنامه‌ریزیجهت ارتقاء تصویر این «مرکز هنر انقلابی» در حوزه‌ی عمومی می‌باشد.

معاونت آموزش و پژوهش

مرکزآموزش حوزه هنری به دنبال ارتقاء توانمندی و تیم‌سازی هنرجویان گرامی در عرصه‌ی هنرهای اسلامی می‌باشد و کلاس‌های متعددی را در زمینه‌ی سینما و انیمیشن برگزار می‌نماید. هنر ولایی، تارنمای رسمی مرکز آموزش تخصصی هنر اسلامی است که در حوزه‌های مرتبط با کلاس‌های برگزار شده اطلاع رسانی می‌کند.





مرکز هنرهای تجسمی

گروه‌های نقاشی، گرافیک، مجسمه‌سازی ، نگارگری، خوشنویسی و کاریکاتور، دفتر خدمات فرهنگی هنری و دفتر نقد از زیرمجموعه‌های این مرکز است. همچنین نشریه هنرهای تجسمی، محل ارائه‌ی مطالب علمی هنرمندان و پژوهشگران می‌باشد. خلق بیش از 2000 اثر هنری و برگزاری دو جشنواره بزرگ ملی از جمله فعالیت‌های این مرکز است و صدها اثر حجمی در میادین و معابر عمومی کشور معرّف فعالیت سی سالة این نهاد هنری است.




اندیشکده ادبیات پایداری

اندیشکده ادبیات پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی، واحدی علمی، ادبی، فرهنگی و اندیشه‌محور است که در زمینه ایده‌پردازی، تصمیم‌سازی و ساماندهی حوزه ادبیات انقلاب اسلامی دفاع مقدس با بهره‌مندی از سرمایه نخبگان و فعالان عرصه فرهنگ، ادبیات و هنر اسلامی، فعالیت می‌کند و اجزای جامعه علمی ادبیات پایداری را با رویکرد فرهنگی در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی مرتبط می‌سازد. این اندیشکده براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تصریح ایشان بر لزوم تأسیس اندیشکده ادبیات پایداری و ورود ادبیات انقلاب اسلامی به فضاهای دانشگاهی و ایجاد کرسی نظریه پردازی در ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس (بیانات 24/6/1388 و 23/2/1392) تأسیس شد و اساسنامه و ساختار آن در تاریخ 23/02/1399 در 15 ماده و 8 تبصره تنظیم و به تصویب اعضای هیأت امنا رسید. در تاریخ 29/04/1399 این اساسنامه مورد تأیید شورای سیاست‌گذاری حوزه هنری قرار گرفت و در اولین دوره فعالیت اندیشکده جناب آقای دکتر محمدرضا سنگری مسئولیت اندیشکده ادبیات پایداری را عهده دار شدند.




معاونت هنری
مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری

ایجاد بستر و فرصت کار عملی برای جذب نسل جدید برای تولید کارهای فرهنگی و هنری در عرصه‌های انقلابی و دفاع مقدس از وظایف این مرکز می‌باشد می‌باشد که در جهت تحقق این اهداف دارای زیر مجموعه‌های زیر می‌باشد:

 • دفتر ادبیات و هنر مقاومت
 • کتابخانه تخصصی جنگ

  «کتابخانه تخصصی جنگ» از شهریور سال 1379ذیل «دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری» تأسیس شده است و تا کنون با رشد علمی مناسب و مجموعه‌سازی بیش از 45 هزار منبع فارسی وغیرفارسی، اعم از کتاب‌ها (26302 عنوان)، نشریات (17830 شماره)، پایان‌نامه‌ها (1266 عنوان) و سایر منابع مکتوب (گزارش‌ها، بروشورها، جزوات و ...) توانسته است در «کتابداری و اطلاع‌رسانی تخصصی» گامی مؤثر بردارد. گفتنی است افزون بر 95 درصد منابع این کتابخانه، به «جنگ ایران و عراق» (دفاع مقدس) و مابقی، به سبب نیازهای مطالعاتی و تطبیقی، به سایر جنگ‌ها اختصاص دارد.

  گروه شب خاطره

  گروه خاطره نگاری و تاریخ شفاهی دفاع مقدس

  گروه پژوهش دفاع مقدس

 • دفتر ادبیات انقلاب اسلامی
 • کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر

  گروه خاطره نگاری و تاریخ شفاهی دفاع مقدس

  گروه پژوهش انقلاب اسلامی

  گروه دانشنامه نویسی و مرجع نگاری

  پایگاه های اطلاع رسانی انقلاب اسلامی




مرکز آفرینش‌های ادبی

حمایت و تولید آثار ادبی را می‌توان به عنوان مهم‌ترین رسالت این مرکز برشمرد که دارای زیر زیرمجموعه‌های زیر می‌باشد:

 • کارگاه قصه و رمان
 • دفتر طنز
 • دفتر طنز حوزه هنری، در سال 1378 به ابتکار زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد راه اندازی شد و از آن تاریخ تاکنون، با برنامه‌ه ایی در قالب‌ها و شکل‌هایگوناگون، می‌کوشد تا در جهت ترویج و تعریف طنز درست، مفید و فاخر گام بردارد. از فعالیت‌های این دفتر می‌توان به « شب‌های شعر طنز در حلقه رندان»، «مکتب خانه طنز»، «کارگاه اسرار و ابزار طنزپردازی»، «محفل طنز» و ... اشاره نمود.

 • دفتر ادبیات بیداری
 • دفتر شعر
 • دفتر پژوهش
معاونت سینمایی

معاونت سینمایی، درواقع بازوی سینمایی حوزه هنری محسوب می‌گردد که در سه بخش کلی شامل: استعدادیابی و تربیت هنرمندان جوان در عرصه‌ی سینما و تلویزیون و بخش تولید به عنوان تولید آثار هنری فیلم، سریال، انیمیشن، مستند و ... در راستای رویکردهای کلان حوزه هنری و نهایتاً در بخش توزیع شامل عرصه‌های سینماداری، سینماسازی، شبکه خانگی و پخش و اکران فیلم در فضای داخلی و بین‌الملل فعالیت می‌کند.




ادبیات بیداری

از آن جایی که استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری، بهترین راه برای انتقال اهداف متعالی انقلاب اسلامی به نسل امروز است، لذا این مرکز، از ایده و طرح‌های پژوهشی که در حوزه ادبیات پایداری بوده و قابلیت ملی داشته باشند استقبال می‌کند. ادبیات پایداری بر این باور است که ترویج هنر انقلاب اسلامی می‌تواند در زمینه‌های فرهنگی و هنری دستاوردهای مهمی را برای جامعه داشته باشد؛ چرا که شهید آوینی با نگاه خاص خود توانست یک محتوا و مضمون متعالی از هنر را به جامعه ارائه دهد.




مرکز هنرهای نمایشی

مرکز هنرهای نمایشی از سال 1360 و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز نموده و با هدف کشف و پرورش استعدادهای هنری جوان و با پرداختن به هنر دینی و متعهد سعی بر این دارد تا جایگاه تئاتر کشور را به والاترین سطح خود برساند. اجرای نمایش‌های فاخر، برگزاری جشنواره‌های سراسری نمایشی، حمایت از تجربه‌های دانشگاهی، چاپ نمایشنامه و آثار نظری و پژوهشی، انتشار فصلنامه تخصصی هنرهای نمایشی با عنوان کتاب صحنه، برگزاری نشست‌های تخصصی و جلسات نقد و بررسی، تئاتر بچه‌‌های مسجد و... از جمله برنامه‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است.



مرکز موسیقی

مرکز موسیقی حوزه هنری از ابتدای راه خود همواره تلاش کرده تا در جهت اهداف کلان حوزه هنری و در جهت حمایت و جریان‌سازیهنر متعهد در رشته موسیقی نقشی موثر در پیشبرد این مهم داشته باشد. در این مرکز همواره به تمامی مراحل تولید یک موسیقی (تولید، انتشار، پخش، تبلیغات و برگزاری کنسرت) توجه می‌شو. همچنین استودیو پژواک به عنوان یکی از قدیمی‌ترینو مجهزترین استودیوهای کشور زیر نظر مرکز موسیقی حوزه هنری فعالیت می‌کند.



خانه عکاسان ایران

خانه عکاسان در جهت تحکیم و تقویت مبانی فرهنگی و ارتقاء کیفی و کمی هنر عکاسی براساس ارزش‌ها ضوابط، به دنبال شناخت و پاسخگویی به نیاز علاقمندان و هنرمندان عرصه‌ی عکاسی است. افزایش سواد بصری عمومی، تولیدات عکاسی، فراهم آوردن زمینه‌هایمناسب جهت رشد و تعالی هنرمندان و ارتقاء سطح کیفی عکاسان از جمله‌ی مواردی است که می‌توان جزء فعالیت‌های این واحد از حوزه هنری برشمرد.


ریاست

فراهم ساختن زمینه‌ی رشد و شکوفایی و گسترش هنر مبتنی بر معرفت اسلامی و متعهد به ارزش‌های انقلاب اسلامی، بهره‌گیریاز هنر در تبیین و ترویج مبانی و ارزش‌هایاسلامی و فضایل اخلاقی، تبیین و معرفی وجوه گوناگون و ویژگی‌های ذاتی و فنی و ادبیات اسلامی، دفاع از آرمان‌هاو اصول انقلاب اسلامی از طریق شناخت علمی و دقیق جریان‌های هنری معارض با تفکر اسلامی و کشف راه‌های اصولی مقابله فرهنگی با آن‌ها، ایجاد آن‌ها رشد استعدادها، خلاقیت‌های هنری، ادبی از طریق شناسایی، تربیت، تقویت و معرفی هنرمندان برجسته‌ی مسلمان و هم‌چنینایجاد جریان‌های هدایت‌گر هنری بر بنیاد تولید و نمونه آفرینی هنری و ادبی از جمله اهداف مدیریتی در حوزه‌ی هنری انقلاب اسلامی محسوب می‌گردند




معاونت برنامه ریزی و امور راهبردی

ماهیت وجودی معاونت برنامه‌ریزی و امور راهبردی، مرتبط با هدایت کلیه امور برنامه ‌بودجه، نظارت و ارزیابی عملکرد، توسعه و تعالی سازمانی و همچنین نظارت بر حسن اجرای قراردادهای منعقد شده با حوزه هنری و کنترل آن‌ها است. شکل‌گیری این معاونت حاصل ارتقای «اداره‌کل برنامه‌ریزی و نظارت» است و برای پیشبرد اهداف معاونت برنامه ریزی و امور راهبردی،3دفتر زیر مشغول فعالیت هستند.

 • دفتر برنامه ریزی
 • دفتر نوآوری و توسعه
 • دفتر ارزیابی و نظارت

همچنین «حوزه هنری دیجیتال» و «واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا)» نیز زیرمجموعه‌ی این معاونت هستند.



معاونت هنری حوزه هنری

معاونت هنری حوزه هنری با دربرگیری مجموعه‌ای مشتمل بر: مرکز هنرهای تجسمی، مرکز آفرینش‌های ادبی، مرکز هنرهای نمایشی، مرکز موسیقی، دفتر طنز، مرکز ادبیات مقاومت و پایداری، خانه عکاسان، مرکز معماری اسلامی، دفتر ترجمه، اداره تالارها و موسسه سپهر سوره هنر سهم عمده‌ای از تولید آثار و فعالیت‌های حوزه هنری را به عهده دارد. این معاونت در حال حاضر با استعداد نزدیک به 250 هنرمند و همکار در ستاد مرکزی، علاوه بر وظایف سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری فعالیت ها؛ متولی اجرای بسیاری از محافل و تولید آثار صوتی تصویری و نمایشی بوده و به صورت توأمان وظیفه ستاد و صف را به‌جا می‌آورد.

معاونت هنری در حال حاضر علاوه بر وظایف متداولِ مسبوق به سابقه؛ سه رویکرد تحولی در دستور کار خود قرارداده است

 • تلاش برای برقرار کردن ارتباط سازنده میان نسل جدید هنرمندان متعهد با پیشکسوتان و هنرمندان حرفه‌‎ای عرصه هنر انقلاب
 • اهتمام به توسعه مخاطب با ایجاد تغییر در مناسبات تولید و اثر هنری متناسب با رسانه های نوین
 • ورود تاثیرگذار برجریان اقتصاد هنر با هدف گذاری وارد کردن آثــــــــــار هنری بومی در زندگی مردم

پر کردن شکاف نسلی میان هنرمندان دو دهه اول انقلاب و نسل حاضر از اهم سیاست‌ها و اهداف معاونت هنری حوزه هنری است. تعلیم و توانمندسازی هنرمندان جوان و متعهد و تزریق انرژی و نیروی جوانی به بدنه هنر انقلاب اسلامی، از دغدغه‌های جدی معاونت هنری است. توجه به اقتصاد هنر در جامعه با تغییر رویکرد تولیدات هنری از مخاطب خاص به تولید و بازآفرینی برای مخاطب عام و گسترده با بهره‌گیری از آثار و المان‌های هنر ارزشی در تولید و عرضه ملزومات و محصولات مورد استفاده آحاد جامعه دغدغه‌ی مدیران این معاونت است. درعین حال توجه به تغییرات زمانه و رویکردهای تولیدی و نیز تغییرات شگرف رسانه‌های عمومی، لزوم تغییر جدی در عرصه تولید آثار هنری را متذکر می‌شود. لذا برای حفظ مخاطب عمومی و با هدف گسترش تفکر و آرمان انقلاب در میان آزادی‌خواهان جهان، با اتکاء به شیوه های ناب هنری، با عزمی جدی و تمرکز بر ظرفیت‌ها و ارتباطات بین‌المللی، وارد این عرصه شد.




معاونت راهبری امور استان ها

این واحد با تقویت نگاه منطقه ای و با افزایش هم افزایی میان استان های کشور، در صدد ایجاد ظرفیت های تازه ای برای حوزه هنری در دور تحولی می باشد. شناخت هنرمندان در سطح کشور به عنوان هنرمندان انقلابی و توجه به استعدادها در نقاط مختلف کشور و به تبع آن توجه بیش از پیش به ظرفیت موجود در کشور از سیاست های در پیش گرفته شده در معاونت راهبری امور استان ها به شمار می آید.